Ca la 20 de ani! Sorana e în sferturi la US Open

Ca la 20 de ani! Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală de la US Open după victoria clară cu Belinda Bencic (Elveția), 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea (33 ani, 30 WTA) a jucat ca la 20 de ani și a reușit o partidă excelentă în fața elvețiencei Belinda Bencic (26 de ani, 13 WTA), pe care a învins-o clar, într-o oră și 25 de minute de joc.

În primul set, Sorana a avut un incredibil 5-0, apoi i-a permis adversarei să recupereze, pentru ca în final să se impună cu 6-3.

Debut în forță pentru româncă și în setul secund, unde a avut 4-1 și minge de 5-1. Bencic a făcut 4-2, însă Sorana a gestionat cu calm finalul, reușind să pună punct meciului după un nou 6-3.

Este pentru prima oară în istorie când Sorana atinge faza sferturilor de finală la US Open. A mai jucat în acestă fază la un turneu de Mare Șlem o singură dată, în 2009, la Roland Garros, unde a fost învinsă, scor 1-6, 3-6, de Samantha Stosur.

Cu Muchova în sferturi

Pentru calificarea în sferturi la US Open, sportiva de 33 de ani și-a asigurat un cec în valoare de de 455.000 de dolari şi 430 de puncte WTA.

În faza următoare la Flushing Meadows , Cîrstea o va înfrunta pe favorita 10, jucătoarea cehă Karolina Muchova (27 de ani, 10 WTA), care în optimi a trecut cu 6-3, 5-7, 6-1 de chinezoaica Wang Sin (21 de ani, 53 WTA).