Ce șoc pentru Sorana în turul 3 la Madrid: o înfruntă pe Swiatek, liderul WTA

Ce șoc pentru Sorana Cârstea în turul 3 la Madrid: o înfruntă pe Iga Swiatek, liderul WTA. În turul 2, sportiva din România a trecut cu 6-3, 6-7 (6), 6-4 de Alexandra Eala (Filipine).

Credit foto: eurosport.ro

Sorana Cîrstea (34 de ani, 30 WTA) s-a impus mai greu decât era de așteptat în fața filipinezei Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA), după o partidă care a durat două ore și 17 minute.

Primul set a fost dominat de Sorana, care l-a adjudecat cu 6-3. În setul doi, românca a avut 5-3, dar a pierdut apoi trei ghemuri consecutive și s-a ajuns în tie-break. Acolo unde, după ce a revenit de la 2-4 și a ratat o minge de meci la 6-5, Cîrstea a cedat cu 6-8!

În decisiv, sportiva filipineză a condus cu 3-1, însă Cîrstea a revenit și a câştigat trei ghemuri consecutive. Apoi, la 5-4, a încheiat setul și meciul pe serviciul adversarei: 6-4.

„Știam cine este, dar nu știam cum joacă. N-am văzut-o niciodată, nu m-am antrenat niciodată cu ea, însă antrenorul s-a dus la primul meci, apoi m-am uitat și eu un pic ca să am cât de cât o idee la partida cu Tsurenko. Prima oară când joci cu o adversară e un pic dificil, pentru că trebuie să-i găsești punctele slabe și acolo să insiști”, a specificat Sorana după meci pentru Gazeta Sporturilor.

A patra oară în trei ani, nicio victorie până acum

Prin calificarea în turul trei la Mutua Madrid Open, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 51.665 de euro și 65 de puncte WTA.

În faza următoare a competiției, sportiva din România o va întâlni pe Iga Swiatek (Polonia), liderul WTA, care, în turul 2, a  învins-o fără drept de apel pe Xiyu Wang (China), scor 6-1, 6-4, după doar o oră și 18 minute de joc.

Vezi și:   Tentativă de blat la Rusia - România

Până în prezent, Sorana Cîrstea și Iga Swiatek s-au mai întâlnit de trei ori, în 2022 la Australian Open, în 2023 la Indian Wells şi în 2024 la Doha, de fiecare dată câștigând sportiva din Polonia.

Mai mult, actualul liderul mondial în clasamentul WTA a cedat un singur game în fața româncei la Australian Open 2022.

Turneul WTA 1.000 de la Madrid este dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.