Sorana, în optimi la Miami, după un meci mare cu Kasatkina

Sorana, în optimi la Miami, după un meci mare împotriva rusoaicei Daria Kasatkina: 7-5, 6-2, în turul 3 al turneului WTA din Florida, SUA.

sorana, in optimi

Condusă cu 3-0 în primul set, Cîrstea (33 de ani, locul 24 WTA) a întors rezultatul în faţa rusoaicei Daria Kasatkina (26 de ani, 11 WTA) şi s-a impus cu 7-5, în 53 de minute.

În setul secund, românca nu i-a mai lăsat nicio speranță adversarei. S-a dus rapid la 4-1, a făcut 5-2 și, mai apoi,  a câștigat prima minge de meci ivită, impunându-se clar cu 6-2.

Astfel, după o partidă care a durat o oră și 28 de minute, Cîrstea și-a luat revanșa pentru eșecul dur din acest an, de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), scor 2-6, 0-6.

Sscorul întâlnirilor directe dintre Sorana Cîrstea și Daria Kasatkina este acum 2-2.

Cu această calificare, Sorana a ajuns  pentru a 3-a oară în carieră cel puţin în optimile de finală la acelaşi turneu WTA 1.000, în doi ani consecutiv.

Anterior, sportiva de 33 de ani mai reuşise astfel de performanţe la Indian Wells (optime în 2022 şi sfert de finală în 2023) şi Madrid (sferturi în 2016 şi 2017).

Sorana Cîrstea rămâne în top 30 WTA

Pentru calificarea în optimile de finală ale competiției din Florida, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 101.000 de dolari și 120 puncte WTA.

De asemenea, jucătoarea de tenis din România e sigură că va rămâne în top 30 WTA și la finalul competiţiei de la Miami.

Cîrstea se va lupta pentru un loc în sferturile de finală cu învingătoarea din partida Danielle Collins (30 de ani, 53 WTA) și Elina Avanesyan (21 de ani, 65 WTA).

Vezi și:   Demonstrație de forță. Simona Halep s-a calificat la pas în semifinale la Wimbledon

Turneu din categoria WTA 1000, Miami Open se dispută în perioada 19-31 martie, iar premiile acordate au o  valoare totală de 8.995.555 de dolari.