Victorie zdrobitoare pentru Sorana cu Stephens. Azi o înfruntă pe Kasatkina

Victorie zdrobitoare pentru Sorana cu Sloane Stephens și calificare în turul 3 la Miami, 6-2, 6-1, într-un meci întrerupt joi noaptea din cauza ploii. Adversara de azi: rusoaica Daria Kasatkina.

Partida dintre Sorana Cîrstea (33 de ani, 24 WTA) și Sloane Stephens (31 de ani, 41 WTA) a fost decisă în doar 52 de minute.

Jucătoarea din România nu i-a lăsat nicio șansă adversarei, după ce meciul fusese interupt joi noaptea din cauza ploii la 5-2 în primul set, reușind să continue evoluția excelentă și la reluare.

Până la final, Cîrstea a mai cedat doar ghem în fața campioanei de la US Open 2017, încheind meciul cu un concludent 6-2, 6-1.

Evoluția Soranei de la Miami este cu atât mai remarcabilă cu cât sportiva de 33 de ani nu are antrenor personal în Florida. Ea este ajutată de Matt Daly, antrenorul lui Dennis Shapovalov (locul 121 ATP), și de Brian Barker.

A fost a cincea întâlnire direct și a treia disputată în acest an, când românca s-a impus în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3, iar Stephens şi-a luat revanşa la Indian Wells cu 6-0, 7-5.

Pentru calificarea în turul 3 la Miami, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 59.100 de dolari şi 65 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea – Daria Kasatkina, în turul 3

În faza următoare, Cîrstea o va întâlni pe Daria Kasatkina (26 ani, 11 WTA), jucătoarea din Rusia profitând de abandonul americancei Clairei Liu (6-0, 1-0).

Sorana Cîrstea și Daria Kasatkina s-au mai întâlnit de trei ori. Sportiva din Rusia are 2-1 în meciurile directe, câștigând şi anul acesta, în sferturi la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), scor 6-2, 6-0.

Vezi și:   Sorana Cîrstea, triumfătoare la Istanbul, al doilea succes al carierei

Sorana este singura jucătoare din România rămasă în competiție. Celelalte trei românce de pe tabloul principal, Simona Halep, Jaqueline Cristian și Ana Bogdan, au fost eliminate în prima rundă.

Turneul  WTA 1.000 de la Miami (Florida) este dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari.