Patru victorii românești la handbal! CSM, aproape de „sferturile” Ligii

Patru victorii românești la handbal! CSM București, aproape de sferturile Ligii Campionilor, iar Dunărea Brăila și Gloria Bistriţa de Final Four în EHF European League. În plus, naționala masculină a învins Macedonia de Nord!

CSM București a câștigat, în deplasare, scor 30-24 (18-12), în fața formaţiei slovene Krim Ljubljana, în manşa tur din faza play-off a Ligii Campionilor.

Campioana României n-a dat, practic, nicio șansă echipei gazdă, conducând în permanență pe tabelă. S-a încheiat 30-24 și CSM București a luat o serioasă opțiune pentru calificarea în sferturi.

Cristina Neagu a făcut legea pe teren, interul stânga al CSM-ului reușind să marcheze de zece ori!

Manşa retur va avea loc în 24 martie, la Bucureşti, iar câştigătoarea din această dublă se va duela în sferturile de finală cu Metz Handball, pentru un loc la Turneul Final Four, programat pe 1 și 2 iunie, la Budapesta (Ungaria).

Dunărea „curge” spre turneul final

La rândul ei, HC Dunărea Brăila a făcut un pas uriaș spre turneul Final Four al EHF European League, după ce a învins cu 32-26 (21-13), în deplasare, RK Podravka Vegeta Koprivnica (Croația), în prima manşă din sferturile de finală.

trei victorii

După o primă repriză entuziasmantă, pe care a terminat-o în avantaj de 8 goluri, 21-13, formația de la malul Dunării a reușit să le țină „departe” pe gazde și în partea secundă, terminând meciul cu un excelent 32-26.

„Victorie importantă în Croația după un meci interzis cardiacilor. Cu un pas mai aproape de cea mai mare performanță din istoria clubului!”, a notat clubul Dunărea Brăila după acest succes.

Principalele marcatoare ale partidei din Croația au fost Mamic (10 goluri) și Simara (7), pentru gazde, respectiv Jezic (7 goluri) și Liscevic (5), pentru Dunărea Brăila.

Vezi și:   Foto: Gabi Iancu va juca în Liga a doua din Turcia!

Manşa retur se va juca pe 24 martie, la Buzău, Dunărea Brăila pornind cu prima șansă de calificare în Final Four.

Gloria Bistrița, victorie mare în Ungaria

Tot în prima manșă din sferturile de finală ale European League, Gloria Bistrița a învins sâmbătă, în deplasare, scor 32-30 (14-12), formaţia Mosonmagyarovari KC (Ungaria).

„Ce victorie, Bravo echipă! Se vede că luptați, scorul spune totul!”, a transmis clubul Gloria Bistrița, în urma acestei victorii.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Stranigg – 6 goluri, pentru Mosonmagyarovari, respectiv Cristina Laslo – 8 goluri, pentru Gloria Bistrița.

Manşa retur se va juca în 23 martie, la Bistriţa. După rezultatul din Ungaria, formația ardeleană este favorită să ajungă în Final Four.

În celelalte două sferturi din European League se joacă Thuringer HC – Storhamar şi Neptunes Nantes – Sola HK.

Tricolorii, succes cu Macedonia în meci amical

Naţionala de handbal masculin a României a învins Macedonia de Nord, scor 28-24 (15-10), într-un  meci de pregătire disputant la Brăila, care a reprezentat şi debutul ca antrenor principal pentru George Buricea.

Principalii marcatori ai partidei au fost Stanciuc și Căbuț, câte 4 goluri, pentru România, respectiv Serafimov (5), pentru Macedonia de Nord. Portarul Dan Vasile a fost în formă, reușind 14 intervenţii.

Tricolorii se pregătesc pentru dubla cu Cehia, din faza play-off a preliminariilor Campionatului Mondial, care va avea loc pe 8 și pe 12 mai.

Sursa foto: HC Dunărea Brăila (Facebook)