Șase din șase! România, calificată la Euro 2024 cu victorii pe linie

Șase din șase! România s-a calificat la Euro 2024 feminin de handbal cu victorii pe linie. În ultimul meci din Grupa 1 a preliminariilor, tricolorele au învins la Buzău naționala Greciei, 31-24.

sase din sase

În prima repriză, Grecia s-a aflat în avantaj și de două goluri 9-7 și 10-8, dar tricolorele au revenit, iar la pauză scorul a fost egal 14-14.

Repriza secundă a fost dominată clar de fetele antrenate de Florentin Pera, care s-au impus fără emoții la șapte goluri diferență, 31-24.

„Bucuria victoriei și a calificării se împletește cu speranța de a obține performanțe mai mari în viitorul apropiat. România-Grecia 31-24”, a transmis Federația Română de Handbal după acest rezultat.

Ștefania Stoica, cea mai bună marcatoare

Principalele marcatoare din partida de la Buzău au fost Ştefania Stoica (7 goluri), Elena Bianca Voica, Lorena Gabriela Ostase, Andra Liviana Moroianu și Alicia Maria Gogîrlă, toate cu câte 4 goluri, respectiv Olympia Andritsou (6), pentru Grecia.

Portărița Diana Ciucă a încheiat jocul cu 10 intervenţii (45,45%), în timp ce Daciana Hosu a avut 3 (30%), iar Bianca Tomina Curmenţ una (16,67%).

În celălalt meci al grupei, Croaţia a învins Bosnia-Herţegovina cu 33-19.

Beneficiind și de o grupă ușoară, dar având în lot multe jucătoare tinere, România a ocupat primul loc, cu maximum de puncte, 12, urmată de Croaţia, 8 puncte, Grecia, 4 puncte și Bosnia-Herţegovina 0 puncte.

În grupa 1 preliminară, România a obținut rezultatele: 48-18 şi 37-16 cu Bosnia Herţegovina, 32-20 şi 31-24 cu Grecia, 26-24 şi 25-23 cu Croaţia.

România va întâlni Franța, campioana mondială, pe 14 aprilie

La turneul final al Euro 2024 se califică primele două clasate în grupele preliminare şi patru echipe de pe locul 3.

Vezi și:   Ce ușor este să tragi în Cristina Neagu... Doar ea e de vină?

Campionatul European de handbal feminin va avea loc în Austria, Ungaria şi Elveţia, între 28 noiembrie și 15 decembrie, fiind prima ediție la care vor participa 24 de reprezentative.

Naționala feminină va fi prezentă la al 15-lea turneu final european. La ultima ediţie a CE, România s-a clasat pe locul 12.

Tricolorele urmează să rămână în pregătire la Buzău, pentru ca, pe 14 aprilie, să  întâlnească Franța, campioana mondială, într-un meci amical programat în Hexagon.