Retrospectiva 2016, prima parte: Liga Campionilor la handbal, Halep câștigă la Madrid

Vă invităm la retrospectiva performanțelor sportivilor români în 2016, un an în care sportul românesc a avut parte de câteva momente de strălucire, dar  și de multe dezamăgiri.

retrospectiva 2016
retrospectiva

Ianuarie

Monica Niculescu a câştigat, alături de Vania King, finala probei de dublu a Turneului de la Shenzen. Cele două au trecut cu scorul de 6-1, 6-4 de perechea Xu Yifan/Zheng Saisai.

sursa: radioresita.ro

Între 17 şi 23 ianuarie, echipa naţională de hochei pe gheaţă (juniori) a participat la Campionatul Mondial. Tricolorii au jucat în Grupa B a Diviziei a doua şi au reuşit promovarea, după cinci victorii, în Grupa A a Diviziei a doua.

La mijlocul lunii, Florin Mergea şi Rohan Bopanna au jucat finala probei de dublu la Turneul de la Sydney, dar au trebuit să se recunoască învinşi. Perechea Jamie Murray/Bruno Soares a câştigat ultimul act cu 6-3, 7-6 (6).

Pe 31 ianuarie, Horia Tecău şi Coco Vandeweghe au disputat finala probei de dublu mixt la Australian Open. Tenismenul român nu a mai reuşit să repete performanţa din 2012, atunci când a câştigat trofeul alături de Bethanie Mattek-Sands. Elena Vesnina şi Bruno Soares au triumfat în finală, scor 6-4, 4-6, 10-5.

Februarie

Pe 6 şi 7 februarie, la Cluj, echipa României de Fed Cup a pierdut cu 3-2 în faţa Cehiei. Karolina Pliskova a reuşit să le învingă atât pe Simona Halep, cât şi pe Monica Niculescu. Cehoaica a jucat şi în meciul de dublu, alături Barbora Strýcová, cele două obţinând victoria şi calificarea în meciul împotriva perechii Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Între 12 şi 21 februarie, la Lillehammer, au avut loc Jocurile Olimpice de Tineret ediţia de iarnă, delegaţia României fiind compusă din 22 de sportivi. Eduard Căsăneanu, 16 ani, a câştigat medalia de aur la hochei pe gheață-îndemânare, proba fiind una specifică Jocurilor Olimpice de tineret.

sursa: prosport.ro

Românul era cap de serie numărul 15, dintr-un total de 16 sportivi, însă a obţinut calificarea în marea finală de pe locul 2. În finală i-a întrecut pe cei doi mari favoriţi, Sebastian Cederle (Slovacia) şi Erik Betzold (Germania).

Mihaela Hogaş a câştigat, la aceeaşi competiţie, medalia de bronz la patinaj viteză, ea făcând parte din echipa Internaţională 10, care a participat la întrecerea pe echipe mixte la sprint.

Martie

Echipa naţională de fotbal a României a remizat pe 27 martie, 0-0, în meciul amical jucat împotriva echipei naţionale a Spaniei, campioana europeană en-titre.

La Campionatul European de lupte libere, delegaţia României a obţinut trei medalii (una de argint şi două de bronz). Andrei Dukov şi Ivan Guidea au câştigat medalia de bronz la lupte libere, categoria 57 de kilograme, respectiv 61 de kilograme. Alina Vuc a obţinut medalia de argint, la categoria 48 de kilograme, fiind învinsă în finală de Mariya Stadnik (Azerbaidjan).

Andrei Gag a cucerit medalia de argint, la aruncarea greutăţii, la Campionatul Mondial de Atletism în sală de la Portland.

sursa: iaaf.org

La aceeasi competiţie, delegaţia României a obţinut şi medalia de bronz în proba feminină de ştafetă 4×400 m, echipa noastră fiind compusă din Adelina Pastor, Elena Mirela Lavric, Andrea Miklos şi Bianca Răzor.

Aprilie

Între 10 şi 16 aprilie, la Førde (Norvegia), a avut loc Campionatul European de haltere, unde România a obţinut şapte medalii (una de aur, două de argint şi patru de bronz). Cristina Iovu a câştigat medalia de aur la categoria 48 de kilograme, Gabriel Sîncrăian şi Irina Lepşa au obţinut medalia de argint la categoria 85 de kilograme, respectiv 58 de kilograme. Medaliile de bronz au fost obţinute de Ilie Constantin Ciotoiu la categoria 56 de kilograme, Dumitru Captari la categoria 77 de kilograme, Gheorghe Cernei la 85 de kilograme şi Monica Csengeri la 48 de kilograme.

La Campionatul European de judo, România a obţinut trei medalii de bronz prin Daniel Netea la categoria peste 100 de kilograme, Monica Ungureanu la categoria 48 de kilograme şi Andreea Chiţu la categoria 52 de kilograme.

Alin Badea, Ciprian Gălăţanu, Tiberiu Dolniceanu şi Iulian Teodosiu au câştigat medalia de bronz la sabie, la Campionatul Mondial de scrimă pentru probele pe echipă, care nu au fost incluse în programul olimpic.

Florin Mergea şi Horia Tecău au câştigat finala de dublu de la turneul BRD Năstase-Ţiriac, organizat la Bucureşti. Cei doi i-au învins pe Chris Guccione/Andre Sa în finală, cu 7-5, 6-4.

sursa: exclusivnews.ro

În aceeaşi săptămână, la Istanbul, Andreea Mitu şi Ipek Soylu au câştigat finala de dublu a turneului Istanbul Cup.

CSM Bucureşti a câştigat Challenge Cup la volei feminin, după ce a trecut în finală de Trabzon Idman Ocagi cu scorul general de 6-2.

Mai

Pe 8 mai, la Budapesta, CSM Bucureşti a câştigat Liga Campionilor (feminin) la handbal, după ce a învins-o cu 29-26 pe Gyor. Echipa bucureşteană a devenit a treia din România care a cucerit trofeul, după Ştiinţa Bucureşti în 1961 şi Rapid în 1964.

Simona Halep a triumfat la Madrid Open, trecând în finală de Dominika Cibulková cu 6-2, 6-4. Pentru jucătoarea din Constanţa era primul turneu câştigat după mai mult de un an, ultimul fiind cel de la Indian Wells, din martie 2015.

sursa: madrid-open.com

În sferturile de finală de pe tabloul feminin, au fost calificate patru tenismene din România: Sorana Cîrstea, Simona Halep, Irina-Camelia Begu şi Patricia Maria Ţig. La acelaşi turneu, în finala probei de dublu s-au întâlnit Horia Tecău/Jean-Julien Rojer şi Florin Mergea/Rohan Bopanna, primii câştigand întâlnirea şi trofeul.

La Campionatele Europene de canotaj din Germania, echipajul format din Mădălina Bereş şi Laura Oprea a câştigat medalia de bronz la proba de dublu rame fără cârmaci.

Iunie

Cătălina Ponor obţinea, la Campionatul European de gimnastică artistică, două medalii de bronz, la bârnă şi sol. În competiţia destinată junioarelor, delegaţia României a obținut medalia de bronz la echipe. Denisa Golgotă, membră a echipei, a luat aur la sol şi argint la sărituri.

sursa: romgym.ro

România a câştigat medalia de bronz la sabie, la Campionatul European de scrimă, echipa fiind formată din Alin Badea, Ciprian Gălăţanu, Tiberiu Dolniceanu şi Iulian Teodosiu. Simona Gherman a cucerit medalia de aur la spadă, în ultimul act învingând-o pe Ana Maria Brânză. În finala de la spadă, echipa României, formată din Loredana Dinu, Simona Gherman, Simona Pop şi Ana Maria Brânză, a luat medalia de bronz.

Echipa naţională de fotbal a României a participat la Campionatul European din Franţa, tricolorii terminând la egalitate, 1-1, meciul cu Elveţia şi pierzând cu Franţa (2-1) şi cu Albania (1-0).

Vezi și partea a doua a retrospectivei din 2016, iulie – decembrie.