Retrospectiva 2016, partea a doua: Medalie de aur la JO, handbalul şi tenisul în prim-plan

Continuăm Retrospectiva performanțelor sportivilor români în 2016 cu partea a doua a anului, în care ne mândrim cu medalia de aur luată la Jocurile Olimpice de fetele de la scrimă.

retrospectiva 2016
sursa: telegrafonline.ro

În prima parte a retrospectivei noastre, am vorbit despre câștigarea Champions League la handbal de către CSM București și a turneului de tenis de la Madrid de către Simona Halep, am reamintit de performanța de la volei, succesul fetelor de la CSM București din Challenge Cup, dar și alte câteva evenimente importante uitate poate prea repede. Continuăm cu ultimele șase luni ale anului:

Iulie

Între 2 şi 15 iulie, naţionala de handbal feminin a României a participat la Campionatul Mondial U-20. Echipa condusă de Ion Crăciun a obţinut medalia de bronz, după victoria cu 26-25 împotriva selecţionatei Germaniei, în finala mică a turneului.

De la Campionatul Mondial de atletism U-20, organizat la Bydgoszcz, delegaţia României s-a întors cu două medalii: Andrei Toader a obţinut argint la aruncarea greutăţii, în timp ce Georgiana Iuliana Aniţei a cucerit bronzul la triplusalt.

Luna iulie a fost una foarte bună pentru tenisul feminin, Simona Halep câştigând turneul de la Bucureşti şi cel de la Montreal.

sursa: tenisite.info

Andrea Mitu, alături de Alicja Rosolska, şi Monica Niculescu, alături de Yanina Wickmayer, au triumfat în proba de dublu la Bastad, respectiv Washington.

August

Luna august a fost acaparată în întregime de Jocurile Olimpice de la Rio, însă România a avut puţine momente de bucurie pe durata celei mai importante competiţii sportive din lume.

Au participat 97 de sportivi din ţara noastră, însă delegaţia română s-a întors cu doar cinci medalii, una fiindu-ne retrasă între timp în urma cazului de dopaj în care a fost implicat Gabriel Sâncrăian.

Echipa de spadă a fost singura care a triumfat, fetele antrenate de Dan Podeanu cucerind medalia de aur, după o finală cu echipa Chinei, marea favorită a probei. Loredana Dinu, Simona Gherman, Simona Pop şi Ana Maria Brânză sunt singurele sportive din delegaţia României care au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Horia Tecău şi Florin Mergea au cucerit medalia de argint la tenis, în proba de dublu, perechea română pierzând în finală în faţa cuplului spaniol Marc Lopez – Rafael Nadal.

mergea-tecau
Credit foto: europafm.ro

Echipajul feminin de 8+1 a cucerit medaliile de bronz în concursul de canotaj, în timp ce Albert Saritov a obţinut bronzul la lupte libere, categoria 97 de kilograme.

Chiar înainte de începerea Jocurilor Olimpice, Irina-Camelia Begu a triumfat la Turneul de tenis de la Rio de Janeiro, după ce a învins-o în finală pe Timea Babos cu scorul de 2-6, 6-4, 6-3. Tot în luna august, Monica Niculescu şi Sania Mirza au câştigat turneul de dublu de la New Haven.

Septembrie

La începutul lunii, echipa naţională feminină de baschet 3×3 a pierdut în finala Campionatului European, disputat la Bucureşti, în faţa naţionalei Ungariei.

Alex Bologa a obţinut medalia de bronz la judo (categoria 60 de kilograme) la Jocurile Paralimpice disputat la Rio de Janeiro, devenind al doilea sportiv român care câştigă o medalie la această competiţie de-a lungul timpului.

sursa: stirileprotv.ro

Raluca Olaru şi Ipek Soylu au câştigat proba de dublu a turneului de la Taşkent, cele două învingând în finală duo-ul Demi Schuurs-Renata Voracova.

Tot în septembrie, Marius Copil si Marco Chiudinelli au triumfat în turneul de dublu de la Izmir, în calendarul circuitului ATP Challenger.

Octombrie

La Campionatul European de tenis de masă de la Budapesta, România a cucerit trei medalii de bronz prin Elizabeta Samara – la simplu, Daniela Monteiro Dodean și Elizabeta Samara la dublu şi prin Ovidiu Ionescu și Bernadette Szőcs la dublu mixt.

Daniela Monteiro Dodean şi Joao Monteiro au câştigat medalia de aur la dublu mixt la aceeasi competiţie.

sursa: prosport.ro

Monica Niculescu a câştigat turneul de simplu din Luxemburg, după ce a învins-o în finală pe Petra Kvitova cu scorul de 6-4, 6-0. La acelaşi turneu, Monica și Patricia Maria Țig au pierdut finala.

Simona Halep a participat la Turneul Campioanelor, însă nu a reuşit calificarea în semifinale, fiind învinsă în Grupa Roşie de Angelique Kerber şi de Dominika Cibulková. Singura victorie a româncei a fost cea împotriva americancei Madison Keys.

Noiembrie

Echipa naţională de rugby a României a câştigat meciurile test jucate împotriva Canadei, 21-16, şi Uruguayului, 36-10.

Echipa naţională de handbal masculin a României a învins Belarus şi Polonia în primele două meciuri din campania de calificare la Campionatul European din 2018.

sursa: digisport.ro

Victoria din meciul împotriva polonezilor fiind una extrem de importantă, mai ales dacă ţinem cont că adversarii obţinuseră medalia de bronz la Campionatul Mondial din 2015 şi terminaseră pe locul 4 la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016.

Luptătorul Ştefan Gheorghiţă, participant la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, a obţinut medalia de bronz după descalificarea lui Soslan Tigiev, depistat între timp pozitiv. Astfel România are nouă medalii câştigate la această ediţie.

Decembrie

La Campionatul European de handbal feminin din Suedia, echipa naţională a României a terminat pe locul 5 în clasamentul final, după ce a învins reprezentativa Germaniei cu 23-22.

Astra Giurgiu s-a calificat în 16-imile de finală din Europa League, echipa giurgiuveană terminând pe locul 2 în Grupa E. Pe 16 şi 23 februarie 2017, echipa antrenată de Marius Şumudică va întâlni Genk (Belgia).

Adina Diaconu şi Andreea Dragoman au obţinut medalia de aur la Campionatul Mondial de tenis de masă pentru juniori, cea din urmă câștigând şi medalia de bronz în competiţia individuală.

sursa: frtmromania.ro

A fost pentru prima oară când România a obţinut o medalie de aur la un Campionat Mondial de tenis de masă pentru juniori.

Orice comentariu și/sau încurajare pentru sportivii noștri, la Retrospectiva 2016, sunt binevenite și apreciate.