Era inevitabil: Cortacero nu a mai încăput în avion din cauza nasului, care i s-a mărit după tirada de minciuni spuse în timpul vizitei în România. Înainte să o ia pe jos spre Spania, magnatul de la Dinamo i-a vândut lui Gigi Becali un stadion care urmează să fie adus din Anglia, prin curierat.

Pablo Cortacero s-a întors în România pentru o ședință cu scântei la Dinamo. Totul a culminat cu episodul în care un membru DDB a fost făcut k.o. de una dintre gărzile de corp ale spaniolului. Pe seară, Pablo a anunțat că fanii dinamoviști și-au dat seama că au avut o atitudine deplasată și s-au întors ca să îi ceară scuze. „Haideți să fim serioși! Credeți că eu m-aș duce să îmi cer scuze după ce m-au bătut? E o glumă proastă. Cortacero e un mincinos fără pereche, e ceva inimaginabil”, a spus, pentru Prosport, Alexandru Anghel, fanul bătut.
„Claro che au venit, era și normal. Acel așa-zis suporter a fost foarte violent. L-a lovit cu fața în pumn pe bodyguard, am văzut cu ochii mei”, ar fi vrut să mai declare Cortacero, dar i-a căzut telefonul din mână văzând, în oglindă, că nasul îi crescuse cu 15 de centimetri. La finalul serii, după ce i-a asigurat prin Whatsapp pe mai mulți jucători că își vor primi salariile până pe 3 ianuarie, spaniolul avea nasul lung de 55 de cm. S-a gândit că este o reacție alergică la întrebările enervante despre bani.
Schimbarea fizionomiei i-a adus multe neplăceri. În dimineața următoare, în timp ce își bea cafeaua în barul hotelului, s-a trezit cu o umbrelă agățată de nas. La aeroport, a trecut cu greu de check-in, doar după ce domnișoara de acolo l-a pus să își bage nasul în șablonul de măsurat trolerele. Ghinionul a făcut ca Pablo să primească un telefon de la Gigi Becali chiar înainte de îmbarcare. Finanțatorul FCSB-ului s-a plâns de păcălicii din subordine, care au ales ca meciul cu Sepsi să se joace pe un teren îngust, total nepotrivit pentru stilul de joc al echipei.
Cum l-a țepuit pe Becali
Cortacero l-a asigurat că îi poate comanda din Anglia un stadion cu suprafață de joc mai lată decât prevede regulamentul. Lui Becali i-a surâs ideea și a întrebat dacă trebuie să plătească cele 20 de milioane de euro cu cardul, sau ramburs, curierului care aduce stadionul. Spaniolul i-a dat ibanul său, promițând că va duce banii personal vânzătorului. În acel moment, nasul i s-a mai mărit cu alți 70 de centimetri și au început să-i crească frunzulițe pe el.
Au urmat scene dramatice. Urcat în aeronavă, în timp ce se uita în sus pentru a vedea numerele locurilor, șeful de la Dinamo a dărâmat cu organul olfactiv câteva bagaje din compartimentul de deasupra scaunelor. Apoi, ajuns la locul său, s-a luat la ceartă cu un pasager aflat cu două rânduri mai în față, căruia nu i-a convenit ca Pablo să își bage nasul, la propriu, în revista pe care o citea.
Până la urmă Cortacero a fost dat jos din avion și a plecat pe jos spre casă. Această poveste l-a distrat până și pe Moș Crăciun, cel mai celebru purtător al echipamentului „alb-roșu”. După ce s-a oprit din râs, moșul a primit o nouă epistolă de la Gigi Becali, care îi scria că nu își mai dorește stadionul cu teren lat, pentru că s-a rezolvat.
* Acest articol este un pamflet și trebuie tratat ca atare.
------------------------------
Dacă ţi-a plăcut articolul intră în Comunitatea SPORTescu de aici și distribuie-l către prietenii tăi. Poate și ei vor să-l citească. Mulțumim.
----------
Acest articol este proprietatea SPORTescu.ro, fiind protejat de legea drepturilor de autor.
Preluarea conținutului se poate face doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articolul respectiv.