UTA pierde avansul cu care a intrat în play-off. Petrolul a arătat mai bine

UTA pierde avansul substanțial pe care l-a avut la începutul play-off-ului, după un nou rezultat slab, 1-1 acasă, cu Petrolul Ploiești.

uta pierde

Arădenii, considerați drept marii favoriți la promovare, au început cu stângul și au pierdut primul meci, tot pe propriul teren, 3-4 cu Turris Turnu Măgurele.

În confruntarea cu Petrolul, UTA a părut că nu și-a revenit după șocul din etapa trecută, a jucat modest în prima repriză și a luat gol în minutul 23, de la Gabriel Deac, fostul jucător al Voluntariului, care a înscris cu capul după o centrare a lui Șaim.

Gazdele n-au reușit mare lucru până la pauză, un joc moale, fără vlagă și fără ocazii de poartă. Antrenorul Laszlo Balint schimbă îi aruncă în luptă pe Oroian și Alex Ioniță, încă din minutul 46. Imediat, UTA egalează după un penalty scos de Buhăcianu și transformat de Romario Moise.

UTA n-a putut pune presiune

Deși așteptam o ofensivă totală a arădenilor, aceștia n-au reușit să pună presiune pe adversar și nu prea au avut oportunități de a marca.

Petrolul a jucat bine, a avut o posesie acceptabilă, ba chiar a amenințat poarta adversă în câteva rânduri. Asta în ciuda faptului că antrenorul Costel Enache are la dispoziție doar 12 jucători din lot, după ce 6 dintre băieții lui au fost testați pozitiv la noul Coronavirus.

După acest egal, UTA rămâne pe primul loc, cu 26 de puncte, dar pierde din avansul inițial. Pe 2 se poziționează Turris, cu 24 de puncte, iar apoi urmează 3 echipe cu câte 21 de puncte, Petrolul, Mioveni și Rapid. Pe ultima poziție e FC Argeș, cu 20 de puncte.

Vezi și:   Luptă crâncenă, dar Kerber a fost mai bună

Mioveni și Argeș au câte un joc mai puțin disputat, după ce meciul lor direct a fost amânat ieri, din cauza unui caz de Covid depistat la gruparea din Pitești (unul dintre maseuri).

UTA joacă luni, 20 iulie, la Mioveni.

Laszlo Balint: „Ne-am complicat destul de mult situatia. S-a dus naibii avantajul cu care am plecat în play-off. Jucătorii trebuie să înțeleagă că trebuie să se trezească. Mai avem 3 meciuri în care trebuie să demonstrăm că merităm promovarea”.