Final de drum pentru Sorana Cîrstea la Roland Garros. Begu, în sferturi la dublu!

Final de drum pentru Sorana Cîrstea la Roland Garros. Sportiva româncă a cedat în turul 4 contra jucătoarei din Slovenia, Tamara Zidansek (85 WTA), scor 6-7 (4), 1-6.

final de drum
Credit: eurosport.ro

Sorana a început meciul cu serviciul pierdut, însă a revenit imediat cu rebreak. S-a mers apoi cap la cap, până la 6-6, Sori ratând și o minge de set la 6-5. În tie-break,  slovena a fost mai lucidă și a tranșat setul în favoarea sa.

Actul secund a fost de coșmar pentru Cîrstea, care nu s-a mai regăsit. Deși a ratat 3 mingi de break în gameul inaugural al setului 2, Sori s-a prăbușit și nu mai reușit să  intre în joc. Un dublu break rapid a dus scorul la 5-0 pentru slovenă, pentru ca în final jucătoarea de pe locul 85 WTA să închidă meciul la 1.

Aventura Soranei din acest an la French Open se încheie în turul 4, la doar o rundă distanță de cea mai bună clasare a sa pe zgură pariziană. Pentru performanța din acest an, Sorana Cîrstea a fost premiată cu 189.000 de euro și va urca 9 poziții în clasament, de pe locul 54 pe 45!

Irina Begu s-a calificat în sferturi la dublu

Irina Begu a acces în sferturile de finală ale competiției în proba de dublu. Împreună cu Nadia Podoroska (Argentina), ea a trecut de perechea franceză Clara Burel/Chloe Paquet, scor 6-3, 6-1. În sferturi, Begu și Podoroska vor da peste câștigătoarea  dintre echipele Fichman/Olmos și Martic/Rogers.