Calificare în optimi pentru Sorana, Ana Bogdan a pierdut dramatic!

Calificare în optimile de finală de la Roland Garros pentru Sorana Cîrstea, după o victorie clară contra rusoaicei Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-2. Ana Bogdan, în schimb, a pierdut dramatic meciul împotriva Paulei Badosa Gibert (Spania), 6-2, 6-7 (4), 4-6!

calificare
Captură: eurosport.ro

Parcurs impresionant pentru Sorana la Paris. Ea a reușit sa ajungă in optimile de finală ale competiției, după o victorie categorică în fața jucătoarei de pe locul 37 WTA, Daria Kasatkina. A fost un meci controlat de la un capăt la altul de românca noastră, care nu i-a dat nici o șansa rusoaicei.

Reverul a fost la înălțime în acest meci pentru Sori, care a avut 31 de lovituri direct câștigătoare. Chiar dacă și-a cedat de două ori serviciul, prestația ei a fost excelentă și dătătoarede speranțe pentru partida din optimi, unde o va întâlni pe slovena Tamara Zidansek!

Ultima oară când Sorana Cîrstea reușea sa ajungă în aceeași fază la Roland Garros se întâmpla în urmă cu 12 ani, atunci când românca reușea și cel mai bun rezultat din carieră la un Grand Șlam: sfert de finală, pierdut în fața Samanthei Stosour (Australia).

Calificare ratată pentru Ana Bogdan

Cealaltă sportivă din România rămasă în competiție, Ana Bogdan, a pierdut calificarea în turul 4, în fața Paulei Badosa. După un prim set câștigat la 2, Ana părea într-o poziție extrem de favorabilă. Deși a început setul secund cu serviciu pierdut, ea a revenit mereu în joc și chiar a avut o minge de meci, la 6-5. Tie-break-ul a fost adjudecat de iberică, pentru ca în decisiv, deși a avut de două ori break în față, 2-1, 4-2, Ana a cedat două gameuri la rând pe propriul serviciu, ultimul la 4-5. Asta după ce cu un ghem înainte, românca ratase alte 3 șanse de break.

Vezi și:   De ce eșuează fotbaliștii români în străinătate?

Un eșec greu pentru Ana Bogdan, care rămâne însă cu cel mai bun rezultat al ei la Paris și își egalează cea mai buna peformanță de la un Grand Șlam, după turul 3 de la Australian Open, din 2018.