Alex Creț, bronz pentru România la Mondialele de judo pentru juniori

Alex Creț a cucerit medalia de bronz pentru România la Mondialele de judo pentru juniori. Sportivul român a urcat pe treapta a treia a podiumului la categoria 90 de kilograme, în competiția organizată de Guayaquil, Ecuador.

alex cret

În disputa pentru medalia de bronz, Alex Creţ l-a învins pe georgianul Tornike Poladişvili, la capătul unui meci dominat clar de sportivul român.

„Judoka orădean Creţ Alex a reuşit un concurs aproape perfect, cucerind medalia de bronz la categoria -90 kg, în cadrul Campionatelor Mondiale de Juniori din Ecuador”, a notat Federația Română de Judo.

Alex Creț a pierdut semifinala cu uzbecul Jahonghir Mamatrahimov, cel care avea să și câștige medalia de aur a categoriei.

România a avut patru sportivi la CM de juniori 2022

intrat direct în turul al doilea, unde l-a învins pe taiwanezul Sheng-Kai Lin, Creț a trecut în optimi de azerul Vugar Talibov, iar în sferturi s-a impus în faţa americanului Alexander Knauf.

Tot în cadrul Campionatelor Mondiale de juniori 2022 de la Guayaquil, Ioan Dzitac, la categoria  -66 kg, a fost aproape de medalia de bronz, pierzând meciul pentru locul trei şi ocupând astfel locul cinci.

La Campionatul Mondial de juniori de la Guayaquil, care a reunit 373 de judoka din 63 de ţări, România a participat cu patru sportivi.

Sursa foto: Federația Română de Judo (Facebook)