Simona Halep este în formă: „Mi-a fost dor de o așa victorie!”

Simona Halep a învins-o cu 2-1 la seturi pe Viktorija Golubic, în sferturile de finală ale turneului WTA Melbourne Summer Set 1, și a exclamat pe Twitter: „Mi-a fost dor de o așa victorie”! Românca o va întâlni pe chinezoaica Qinwen Zheng în semifinala turneului în care își face încălzirea pentru Australian Open.

Simona Halep
Credit foto: sportpictures.eu

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a dus o luptă grea pentru a câștiga meciul cu elvețianca Viktorija Golubic, de care a trecut cu scorul 6-2, 5-7, 6-4. Scurtul mesaj transmis pe Twitter a sintetizat toate sentimentele trăite de sportiva care vine după un an marcat de probleme medicale: „Mi-a fost dor de o așa victorie”. În primele două tururi, fostul număr 1 mondial le-a eliminat pe Destanee Aiava (6-4, 6-2) și pe compatrioata Gabriela Ruse (6-2, 6-1).

„A fost foarte dificil. Nu am crezut cu adevărat că pot câştiga acest meci, dar am luptat până la capăt. Sunt foarte mândră de asta, pentru că în trecut am muncit foarte mult în sensul acesta”, a declarat Simona, care va juca finala dacă o va învinge pe Qinwen Zheng (China), în vârstă de 19 ani, clasată pe locul 126 în ierarhia WTA. Organizatorii au anunțat că meciul se va juca pe 8 ianuarie (vineri spre sâmbătă noaptea, în jurul orei 04:00 (ora României).

Chinezoaica s-a calificat în semifinale câștigând confruntarea cu Ana Konjuh, 7-6 (1), 7-6 (6), care a durat două ore și opt minute. În tururile precedente, ea le-a depășit pe Mai Hontama (4-6, 6-2, 6-3) și pe Vera Zvonareva (5-7, 6-3, 6-4).

În cealaltă semifinală de la Melbourne Summer Set 1, japoneza Naomi Osaka (24 de ani, 13 WTA) va fi față în față cu rusoaica Veronika Kudermetova (24 de ani, 31 WTA).