Simona Halep și Darren Cahill, învingători la Melbourne

Simona Halep și Darren Cahill, învingători în Australia. Românca (20 WTA) a câștigat turneul Melbourne Summer Set 1, după 6-2, 6-3 în finală cu Veronika Kudermetova (30 WTA, Rusia), iar Amanda Anisimova (SUA, 78 WTA), actuala elevă a antrenorului australian, a triumfat la Melbourne Summer Set 2, după 7-5, 1-6, 6-4 cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 107).

Simona Halep
Credit foto: sportpictures.eu

Simona Halep a început excelent anul 2022, câștigând turneul WTA 250 Melbourne Summer Set 1. În finala de la Melbourne, jucătoarea originară din Constanța a făcut o demonstrație de forță contra Veronikăi Kudermetova și a câștigat punctele care o ajută să urce cinci poziții în clasamentul WTA, până pe locul 15.

„Este o plăcere să vorbesc din nou pe acest teren! Acum 2 ani am fost în această poziție, nu am câștigat atunci, dar mă bucur enorm pentru acest moment”, a declarat Simona, imediat după încheierea finalei.

Darren a făcut galerie pentru Simona Halep

Victoria a fost aplaudată din tribune și de fostul său antrenor, Darren Cahill. Prezența australianului a fost apreciată de sportivă: „Darren nu mai e antrenorul meu, dar îi mulțumesc și lui pentru că a venit, deoarece face parte din familia mea. Atât el, cât și Australia sunt în inima mea”.

Succesul româncei a reprezentat o satisfacție în plus pentru Cahill, a cărei actuală elevă, Amanda Anismova, s-a impus în turneul „geamăn” de la Melbourne, Melbourne Summer Set 2.

Simona Halep a ajuns la 23 de trofee în carieră, fiind felicitată pe Facebook de Ionuț Lupescu, pentru parcursul de la Melbourne. „Bravo Simona!!!”, a scris fostul internațional.

Urmează turneul de Grand Slam Australian Open (17-30 ianuarie). Simona s-a retras din competiția de la Sydney, care se desfășoară în a doua săptămână a lunii ianuarie. În locul ei, pe tabloul principal a intrat Jaqueline Cristian, care o va întâlni în runda inaugurală pe australianca Priscilla Horn, beneficiara unui wild-card.