Al treilea trofeu WTA 125 pentru Ana Bogdan: victorie la Parma

Al treilea trofeu WTA 125 pentru Ana Bogdan: victorie la Parma. Românca s-a impus în finală, cu 7-5, 6-1, în fața slovacei Anna Karolina Schmiedlova, principala favorită!

În primul set, Ana Bogdan (30 de ani, 71 WTA) a avut 2-0 și 3-1, pentru ca Anna Schmiedlova (29 ani, 58 WTA) să întoarcă scorul la 4-3 în favoarea sa. La 5-5, românca a reușit să câștige ultimele două game-uri, impunându-se cu 7-5.

Setul secund a fost la discreția româncei, care, după 0-1, a câștigat 6 game-uri consecutive, punând capăt jocului după o oră și 53 de minute.

A doua victorie directă

A fost a doua victorie din cinci partide directe pentru Bogdan, precedentul succes fiind anul trecut, tot la Parma, 6-2, 3-6, 6-3, în optimile competiției.

Pentru câștigarea trofeului la Parma, sportiva noastră va primi un cec în valoare de 13.040 de euro şi 160 de puncte WTA.

La Parma, Ana Bogdan a câștigat al treilea trofeu WTA 125 din carieră, după cele obţinute la Iaşi, în 2022 şi 2023.