Surpriză la CE de minifotbal! România eliminată dramatic de Anglia

România, campioana europeană de minifotbal de anul trecut, a fost eliminată surprinzător de Anglia în optimile EMF Euro 2016 din Ungaria, cu 3-2, golul decisiv fiind înscris în ultimul minut al meciului.

Foto credit: Federația Română de Minifotbal

Prima parte a meciului a fost una foarte dinamică. Echipa României a întâlnit o selecționată a Angliei foarte determinataă. Deși în partea I a reprizei România a dominat meciul, englezii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 7, prin Sam Murphy, după o greșeală a defensivei noastre.

Replica nu s-a lăsat așteptată, iar un minut mai târziu România egala prin Toma Vincene. Englezii nu au scăzut ritmul și au continuat să fie periculoși. În minutul 17, Lucas Toti a adus din nou Anglia în avantaj printr-un gol spectaculos, marcat dintr-o poziție foarte dificilă. România a avut o oportunitate mare de a egala în minutul 20, dar șutul lui Radu Burciu a fost parat de portarul englez.

În repriza a doua, România a alergat după egalare, însă englezii s-au aparat foarte bine. Prima șansă clară a reprezentativei noastre de a marca a fost în minutul 30, după o fază fixă executată de Radu Burciu și preluată de Cosmin Crăciun, care a trimis în portarul englez.

România a egalat printr-o execuție extraordinară a lui Toma Vincene, debutant la un campionat european, în minutul 38. Bucuria românilor nu a durat mult pentru că Anglia a marcat din nou în ultimul minut al timpului regulamentar prin Kirk Herbert.

Astfel, dominația României la campionatele europene a fost doborâtă. Naționala noastră a câștigat până acum toate cele 6 ediții de Europene: Slovacia (2010), Romania (2011), Republica Moldova (2012), Grecia (2013), Muntenegru (2014) și Croatia (2015).

România a suferit o singura înfrângere la Campionatul European de minifotbal. În 2013, Croația a învins țara noastră cu scorul de 1-0 într-un meci din grupe, dar atunci partida împotriva croaților nu mai conta în ecuația calificării în optimi, Romania era deja în faza superioară, calificată de pe prima poziție.