Messi 700! Barcelona se împiedică iar

Messi 700! Argentinianul a înscris azi-noapte, împotriva lui Atletico Madrid, al 700-lea gol al carierei! Barcelona a mai făcut însă un pas greșit în lupta pentru titlu, 2-2.

messi 700
fcbarcelona.com

Trei penalty-uri și un autogol au reprezentat istoria meciului dramatic de pe Camp Nou. Barcelona a remizat cu Atletico, iar Real Madrid poate să profite de pasul greșit al catalanilor și să se distanțeze la 4 puncte dacă o învinge joi pe Getafe.

Gazdele s-au bucurat de un început bun, mulțumită autogolului hilar marcat de Diego Costa din minutul 11, după un corner bătut de Messi. Coșmarul brazilianului  naturalizat a continuat cu un penalty ratat, dar intervenția sistemului VAR l-a salvat.  Arbitrul a decis repetarea loviturii de la 11 metri și Saul a transformat (minutul 19).

Lionel Messi a făcut istorie în acest meci, marcând cel de-al 700-lea gol din carieră, dintr-un penalty , în minutul 50, cu o „Panenka” la care portarul slovac Oblak nu a avut nici o reacție.

Saul, al doilea penalty

Meciul a continuat cu un ritm bun, faze pretențioase și acțiuni elaborate la ambele porți. Barcelona a avut o posesie mult superioară, dar asta nu a împiedicat echipa lui Simeone să înscrie din nou, tot dintr-un penalty! Saul a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 62 și a egalat, 2-2.

Până la finalul meciului, Atletico Madrid s-a apărat exemplar și scorul de pe tabelă nu a mai fost modificat.

După acest rezultat, cu siguranță va crește presiunea asupra managerului Quique Setien, care are toate șansele să fie înlăturat de la timona echipei.

Messi atinge borna 700

Un nou sezon, un alt record atins de Lionel Messi. Cel de-al 700-lea său gol din carieră a venit la puțin peste 14 luni după ce a reușit să marcheze  pentru a 600-a oară, în semifinala Ligii Campionilor, de anul trecut, cu Liverpool.

messi 700
barcelona.com

Golul marcat de  Messi cu Atletico Madrid a fost  al 630-lea său gol în a 724-a apariție în tricoul blaugrana, celelalte 70 fiind marcate pentru naționala Argentinei.

Majoritatea golurilor au venit din piciorul stâng – 582 dintre ele, iar 92 au fost marcate cu piciorul drept. Din totalul de 700 de goluri, 24 au fost marcate cu capul, 52 din lovituri libere și 90 au fost transformate din penalty.

Așadar argentinianul se alătură unui club select cu 6 jucători care au atins borna de 700 de goluri, Messi fiind al șaptelea marcator din istorie care reușește această performanță.