Galacticii lui Zidane, la două puncte de un nou titlu!

Galacticii lui Real Madrid au defilat în prima repriză a meciului de la Granada, reușind două goluri până la pauză. În repriza secundă, băieții lui Zidane au fost supuși unei presiuni enorme din partea gazdelor.

galacticii
realmadrid.com

Galacticii au început foarte concentrați partida de la Granada și au înscris de două ori în primele 16 minute. Fundașul francez Ferland Mendy a deschis scorul în minutul 10,  cu un șut puternic sub bară, dintr-un unghi foarte strâns. La 6 minute de la această reușită, conaționalul său Karim Benzema a dublat avantajul pe tabelă.

Deși prima repriză a fost controlată net de Real, în cea de-a doua oaspeții au fost nevoiți să îndure o presiune puternică din partea Granadei. Darwin Machis a redus din handicap în minutul 50, cu un gol printre picioarele lui Thibaut Courtois. Apoi, căpitanul Sergio Ramos a reușit să respingă de pe linie porții o minge trimisă de mijlocașul Ramon Azeez.

Echipa lui Zinedine Zidane are patru puncte în fața rivalilor de la Barcelona, cu două meciuri rămase până lă la finalul campionatului.

Galacticii, la doi pași de titlu

Real mai are nevoie de două egaluri sau de o victorie în ultimele două partide pentru a câștiga titlul. Galacticii joacă joi pe teren propriu cu Villarreal, care se află pe poziția a cincea, și duminică, în deplasare, la Leganes, echipă care ar putea fi retrogradată în acel moment.

„Trebuie să fim fericiți și să ne odihnim pentru meciul de joi. Vom avea antrenament marți, iar joi vom fi din nou pe teren. Ultimele minute au fost grele. Granada ne-a obligat să ne apărăm foarte mult în a doua repriză”, a concluzionat Zidane după cea de-a 9-a victorie consecutivă a echipei sale de la reluarea LaLiga în iunie.

Gareth Bale a fost din nou rezervă neutilizată și s-a dat în spectacol pe banca madrilenilor, făcând mai multe gesturi copilărești. Galezul, care a venit la Real in 2013, a evoluat în numai 12 meciuri de La Liga în acest sezon. Nu a mai jucat deloc de când a fost înlocuit în victoria cu 2-0 la Mallorca, pe 24 iunie!