Italia se califică în sferturi, cu emoții, după ce învinge Austria în prelungiri

Italia s-a calificat în sferturi, cu emoții, după ce a învins Austria, scor 2-1, cu toate golurile marcate în prelungiri: Chiesa (95), Pessina (105), respectiv Kalajdzic (114).

italia

Italia venea pe Wembley după un parcurs fără eroare în faza grupelor, dar fără veteranul Chiellini. În meciul inaugural de la EURO, peninsularii au zdrobit Turcia, cu 3-0. Apoi, au adoptat întocmai rezultatul și în meciul cu Elveția, terminând cu încă un succes în fața Țării Galilor, scor 1-0, în ultima partidă din grupa A, la care Roberto Mancini a folosit rezervele. De cealaltă parte, Austria a terminat pe locul secund (6p) în grupa câștigată de Țările de Jos (9p), acumulând două victorii (3-1 cu Macedonia de Nord și 1-0 cu Ucraina).

Meciul începe contrar așteptărilor, cu Austria atacând mai mult. Ușor egoist, Insigne intră în interior și șutează modest către poarta adversă. După un sfert de ceas, Italia începe să stăpânească partida, având posesia de partea ei. Bachmann respinge șutul lui Barella, cu un reflex la nivelul piciorului. Immobile, la gazde, și Arnautovic, la oaspeți, irosesc două faze de atac promițătoare. Vârful italian trimite o torpilă spre Bachmann, lăsându-l spectator, dar mingea lovește încheietura barelor.

Arnautovic, principala amenințare pentru Italia

După revenirea de la cabine, Arnautovic profită de o greșeală în apărarea italiană, dar, când ajunge la finalizare, își împletește picioarele și nu-și poate crea spațiu pentru a șuta. Italia tremură la mingea lui Alaba din lovitură liberă, însă aceasta nu apucă să cadă în poarta lui Donnarumma.

În ciuda deciziei din camera VAR (ofsaid la golul lui Arnautovic), elanul austriac nu este diminuat, echipa antrenată de neamțul Franco Foda continuând să fie amenințători. Un nou ofsaid le refuză o lovitură de la 11 metri.

Vezi și:   Cupa Juniorul, la Centrul Federației Române de Fotbal

Apoi Berardi, liber în careu, încearcă să trimită mingea în poartă printr-o „foarfecă”  laterală, dar are o execuție deplorabilă. 0-0 în timpul regulamentar – meciul intră în prelungiri.

De neoprit în atac, Spinazzola îl servește pe Chiesa, intrat în locul lui Berardi, care preia, îl întoarce pe Laimer și finalizează la colțul lung. Mai mult, fundașul central Acerbi pivotează în careu și îi așează mingea lui Pessina, o altă rezervă, acesta majorând diferența.

Stop invincibilității lui Donnarumma

Schaub îl întinde bine pe Donnarumma cu un șut din afara careului, iar Sabitzer trimite mingea în tribună din câțiva metri. Kalajdzic reia cu capul de la colțul scurt și marchează dintr-o poziție imposibilă (2-1), punând capăt celor 988 de minute fără gol primit ale lui Donnarumma în poarta Italiei.

Squadra Azzurra ajunge la 31 de meciuri fără înfrângere!

După ce a venit la cârma naționalei, Mancini a schimbat nu numai sistemul de joc, aliniind un 4-3-3, o formulă bizară pentru istoria Squadrei Azzurra, ci și tactica, trecând de la obișnuita apărare de tip catenaccio la o ofensivă pe toată durata partidei.

La fiecare meci în care evoluează, fundașul Leonardo Spinazzola ajunge de nenumărate ori să joace mai sus decât coechipierul său, aripa Lorenzo Insigne. Din prestațiile celor doi, parcă se zărește un concurs amical pentru dominarea benzii stângi de atac.

În sferturi, cu învingătoare dintre Belgia și Portugalia

Totuși, doar pentru că Italia e invincibilă în ultima vreme, nu înseamnă că e una din favoritele la cucerirea trofeului european. A jucat cu Turcia – echipă care a terminat cu trei înfrângeri din trei posibile și un golaveraj de 1:8 –, cu Țara Galilor și cu Elveția (locul 13 și 17 în clasamentul FIFA), în timp ce sâmbătă s-a chinuit 120 de minute cu Austria (locul 23).

Vezi și:   Robert Pongracz: „Marketingul în sport devine tot mai important”

Italia își va arăta adevărata valoare în sferturi, când va întâlni câștigătoarea din „optimea” Belgia – Portugalia (27 iunie, 22:00). În eventualitatea în care va trece de sferturi, va juca împotriva învingătoarei din Franța/Elveția – Spania/Croația.