Ibrahimovic declanșează o revenire fantastică. Milan o bate pe Juve: de la 0-2 la 4-2!!!

Ibrahimovic a dat startul unei reveniri incredibile pentru AC Milan în meciul cu Juventus, printr-un gol marcat din penalty la 0-2 și apoi cu o pasă decisivă pentru egalare! S-a terminat 4-2!

ibrahimovic
twitter ac milan

Ultima oară când Juventus a mai primit o asemenea „corecție” a fost în 2013, într-un meci cu Fiorentina, pe „Artemio Franchi”. Atunci, echipa „viola” intorcea tot de la 2-0 si marca 3 goluri in 4 minute! În ultimele 4 meciuri, Milan le-a bătut pe Roma, Lazio și Juventus!

După o primă repriză foarte echilibrată, Milan a înscris de patru ori în a doua repriză, după ce „Bătrâna Doamnă” a condus cu 2-0 prin reușitele lui Rabiot (minutul 47) și Cristiano Ronaldo (53).

Ibrahimovic dă startul, Milan marchează 3 goluri în 5 minute!

Penalty-ul din minutul 62, venit după intervenția VAR și transformat de  Ibrahimovic,  a oferit speranță și energie pentru milanezi. Franck Kessie (66, după pasa lui Ibra) și Rafael Leao (67) au marcat și ei în următoarele cinci minute!

Milan nu s-a retras, a continuat să atace, iar Ante Rebic (80) a semnat a patra reușită a gazdelor și a asigurat o victorie formidabilă pentru AC Milan. Pentru Juventus este înfrângerea cu numărul 50 în fața Milanului, cele mai multe eșecuri pe care torinezii le au cu o echipă din Italia.

Formația antrenată de Maurizio Sarri a ratat șansa de a se distanța la 10 puncte de locul secund ocupat de Lazio. Ocupanta locului 2 a pierdut cu 2-1 în fața lui Lecce, o grupare  amenințată de retrogradare.

Ronaldo bate noi recorduri

Golul din aceasta seară reușit de Ronaldo l-a ajutat să bată încă doua recorduri. A devenit primul jucător care a atins borna de 25 de goluri într-un sezon în Serie A, Premier League și La Liga!

În Premier League, în sezonul 2007/08, a marcat de 31 de ori, iar apoi a dat cel puțin 25 de goluri în toate cele nouă sezoane petrecute la Real Madrid. Vârful de forma l-a atins în sezonul 2014/15, când a reușit 48 de goluri în La Liga.

De asemenea, portughezul este primul jucător care a reușit 25 de goluri într-un sezon pentru Juventus după aproape 60 de ani.

Aproape incredibil, niciun fotbalist de la Juventus nu a marcat 26 de goluri într-un singur sezon din 1961 și până acum. Omar Sivori a dat 27 de goluri în sezonul 1959/60 și apoi 25 în următoarea campanie, 1960/61.