Din rușine în rușine. FCSB, o singură victorie în ultimele 8 meciuri de Liga 1

Din rușine în rușine, așa o ține echipa antrenată de Vintilă Becali, care nu mai bate pe nimeni în campionat. FCSB a pierdut și cu Astra, 2-3, după ce a avut 2-0 în minutul 29.

din rusine

Cu un lot plăpând, FCSB a controlat începutul primei reprize. Astra, o echipă fără obiectiv, a avut o apărare anesteziată și a părut că face act de prezență pe teren.

În primele 30 de minute, jucătorii lui Vintilă Becali au reușit să înscrie de două ori prin Ovidiu Popescu (minutul 18) și Denis Man (29). Ne gândeam cu toții că FCSB se îndreaptă spre o victorie ușoară pe terenul de la Giurgiu. Totuși, eforturile și criticile din teren lansate către coechipieri de Alibec au redresat puțin echipa antrenată de Bogdan Andone și forțele din teren au devenit cât de cât egale.

În minutul 36, Alibec a reușit să reducă din diferență pentru giurgiuveni, dar FCSB  a intrat cu un avantaj de un gol la cabine.

În repriza a doua, Astra a părut să aibă aceași atitudine relaxată și a arătat un joc combinativ și creativ. În tabăra cealaltă, fecesebiștii au părut mai prudenți și s-a observat o încercare de a conserva rezultatul de pe tabelă. Deși echipa a jucat bine în prima repriză, Vintilă Becali face o schimbare iozefiniană: scoate atacantul central, Adrian Petre, și bagă un copil pe bandă, C. Dumitru!

2 pauză, 1 final! Din rușine în rușine

Această tactică abordată de băieții lui Vintilă Becali nu a dat roade. Astra a reușit să egaleze în minutul 52 prin japonezul Seto, care a primit o pasă de la Alibec, după o greșeală în careu a fundașului Miron.

Văzându-se egalată, echipa peticită de Vintilă a ieșit la joc și a avut câteva ocazii mari de a înscrie, dar fără nici un rezultat scontat pe tabelă. Budescu și Alibec au jucat fără nici o presiune și au reușit faze care ne-au dus cu gândul că este un meci de pregătire.

În minutul 80, după un atac pozițional al giurgiuvenilor, Alibec a reușit „dubla”, după o centrare a lui Radunovici dintr-o poziție suspectă de ofsaid: 2 la pauză, 1 la final!

din rusine

Astra reușește o victorie cu 3-2, după ce a întors scorul de la 2-0, iar echipa patronată de Becali o ține din rușine în rușine. FCSB tremură pentru un loc de cupe europene, având în vedere jocul pe care îl practică și lotul subțire de care dispune.

FCSB își mai pune speranțele în câștigarea Cupei României, acolo unde o va întâlni, aproape sigur, pe Sepsi Sfântu Gheorghe.

De menționat ar mai fi maniera modestă în care centralul Cătălin Popa a arbitrat meciul, cu greșeli în ambele părți.

Alibec luptă pentru titlul de golgheter

Denis Alibec a intrat serios în lupta pentru trofeul atribuit golgheterului din Liga 1. El a fost de departe omul meciului, cu două goluri și un assist. Căpitanul giurgiuvenilor are 13 reușite în Liga 1 și este la un gol distanță de Gabriel Iancu, de la Viitorul, cu 14 goluri.

La FCSB, Olimpiu Morutan a făcut un joc bun și s-a zbătut pentru fiecare minge.

Pentru FCSB urmează meciul foarte greu și important de pe teren propriu cu FC Botoșani, de care poate să depindă viitorul european al echipei.

Astra va primi vizita campionilor de la CFR Cluj.