Victorie de senzație. Bernadette Szocs a bătut-o pe campioana olimpică

Victorie de senzație. Bernadette Szocs a bătut-o pe campioana olimpică la tenis de masă, chinezoaica Meng Chen, scor 3-2 (8-11, 11-9, 11-8, 7-11, 13-11), în optimile de finală ale turneului WTT Champions Macao 2022.

Szocs a fost condusă cu 1-0 la seturi, a revenit la 2-1, pentru ca, la 2-2, în setul decisiv, să se impună cu 13-11!

„Nu am cuvinte, pentru că e un miracol, am învins campioana olimpică. Sunt încrezătoare, am jucat fiecare punct, am pus presiune pe ea şi e incredibil că am învins-o”, a declarat frumoasa sportivă.

„Am un vis și mai mare: să iau o medalie olimpică. Azi am văzut că pot. Dacă am învins-o pe campioana olimpică, pot câștiga cu oricine”Nu contează împotriva cui joc, contează cum joc, sunt în cea mai bună formă şi sunt încrezătoare „, a spus Bernadette Szocs pentru site-ul Federaţiei Internaţionale.

Bernadette Szocs o va întâlni pe sferturi pe medaliata cu bronz la JO 2020

Numărul 31 mondial, sportiva din România a câştigat în primul tur al turneului de la Macao în faţa slovacei Barbora Balazova, scor 3-0 (11-4, 11-4, 13-11).

În sferturile de finală ale competiție, Bernadette a pierdut în fața japonezei Mima Ito, care, la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo a obținut medalia de bronz la simplu: 2-3 (8-11, 11-8, 3-11, 11-7, 8-11). De asemenea, Mima Ito este campioană olimpică la dublu mixt și a cucerit la JO 2020 şi argintul cu echipa.