United, mașina de fotbal: a 4-a victorie la rând la 3 goluri diferență!

United a trecut și de Aston Villa, 3-0, și continuă lupta pentru un loc de Liga Campionilor, cu Bruno Fernandes, Mason Greenwood și Paul Pogba într-o formă excepțională.

united
Captură foto: manutd.com

„Diavolii roșii” au un traseu excelent în ultimele meciuri: de 3 ori 3-0 și o dată 5-2!

Bruno Fernandes a deschis scorul de la punctul cu var, în minutul 27, după un penalty controversat. Intervenția sistemului VAR a hotărât să nu schimbe decizia centralului. Mason Greenwood a dublat avantajul lui United în prelungirile primei reprize, cu o ghiulea  de la 20 de metri.

Avantajul de două goluri a permis oaspeților să impună propriul ritm de joc în repriza a doua. Posesia net superioară a băieților conduși de Solskjaer a produs automat și golul cu numărul trei, reușit de Pogba, în minutul 58, cu un șut plasat de la 20-25 de metri, la care portarul Pepe Reina nu a putut face altceva decât să privească.

Manchester United câștigă deplasarea de la „Villa” lejer și luptă în continuare pentru un loc de Champions League, aflându-se la un singur punct de locul 4, ocupat de Leicester, și la două puncte de poziția a 3-a (Chelsea).

Se pare că Soljkaer a reușit sa contureze un prim 11 care devine din ce în ce mai închegat și solid.

United, neînvinsă de pe 22 ianuarie

Traseul impecabil reușit de United în ultimele luni a început sa devină înspăimântător  pentru restul echipelor din Albion. Da, probabil mulți o să îmi spuneți să revin cu picioarele pe pământ pentru ca au bătut pe Aston Villa, dar United este neînvinsă din 22 ianuarie. când au pierdut pe teren propriu, 0-2 cu Burnley.

În ultimele 12 meciuri disputate, „diavolii roșii” au reușit 8 victorii la cel puțin 3 goluri diferență, realizând un golaveraj impresionant, 36-5.

Solskjaer a reușit să transforme jocul echipei și se pare că echipa construită de norvegian începe să arate ca „vechiul United”.

Transferul lui Bruno Fernandes este unul reușit, portughezul se simte extraordinar de bine în teren lângă Pogba. Francezul a lăsat la o parte lamentările legate de un viitor transfer și se focusează mai mult pe obiectivul echipei, reușind evoluții apreciate la mijlocul terenului.