România, start lansat la Campionatul European de handbal

România a debutat frumos la Campionatul European de handbal feminin din Franța, cu o victorie în fața Cehiei, 31-28. Naționala noastră a avut 40 de minute fantastice, a lăsat apoi puțin garda jos, dar într-un final a obținut cele două puncte, fiind în graficul stabilit la plecarea de acasă.

Întâmplarea a făcut ca ultimul adversar cu care tricolorele au jucat la un turneu final – Campionatul Mondial din 2017 – să fie și primul la Campionatul European, adică Cehia. Iar amintirile de anul trecut au cam răscolit mult timp naționala feminină, după ce a fost eliminată neașteptat în optimile de finală. Dincolo de miza acestei întâlniri, România și-a dorit foarte mult și revanșa. Și din fericire, a luat-o!

Pe hârtie, Cehia a venit la Euro din postura unei naționale care a terminat în primele opt din lume la ultimul turneu final. După cotele de la pariuri, formația lui Ambros Martin era mare favorită. Iar statutul și l-a respectat fără să „clipească” în prima repriză.

Neagu și Dumanska, în formă

România a avut mai multe jucătoare în formă și a reușit să se instaleze la conducere încă din primul minut, după un gol marcat de Cristina Neagu. Șansa ne-a surâs după ce Dumanska a avut o primă intervenție în poartă. Cele două handbaliste aveau să fie la înălțime în prima repriză, la fel ca și Crina Pintea și Eliza Buceschi, care a apărut foarte des la finalizare, în condițiile în care Cristina a fost luată în câteva rânduri ori om la om.

După 10 minute de joc, naționala tricoloră s-a desprins la cinci goluri, 7-2, dar avantajul s-a extins până la șapte goluri în minutul 26: scor 16-9.

Vezi si...  Le-a închis gura: ministrul sportului a trăit o săptămână cu numai 2 lei!

După pauză, același trio din atac, Buceschi – Neagu – Pintea, au ținut pedala de accelerație apăsată, iar scorul a urcat la 22-13. Ne-am gândit atunci că jocul era deja câștigat, însă lucrurile nu au stat chiar așa.

Relaxare inexplicabilă

În tabăra României a intervenit o oarecare relaxare, Cehia a marcat câteva goluri consecutiv, iar partida s-a aprins în doar 4-5 minute, când diferența s-a micșorat la patru goluri, 19-23.

De la o stare de euforie, a apărut acel deja-vu din 2017, când Cehia a reușit să revină de la minus șapte goluri și să câștige pe final partida cu România. Tricolorele au strâns acum rândurile la timp și, chiar dacă Cehia a venit tare din spate, până la 26-28, au avut tărie de caracter și au reușit să obțină o victotie importantă! Un succes de moral,  care le ajută să abordeze de pe alte poziții următoarea partidă cu Germania, programată luni, de la ora 19:00.

În celălalt meci al zilei, Norvegia a suefrit un adevărat șoc, fiind învinsă de Germania cu 33-32!

România – Cehia 31-28 (17-11)

Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu 3, Geiger 1, Buceschi 9, Neagu 10, Perianu, Laslo, Ardean-Elisei, Pintea 5, Florică 1, Raţiu, Băcăoanu 1, Zamfirescu, Chiper 1, Dragut 2. Antrenor: Ambros Martin

Satrapova, Kudlackova – portari; Knedlikova 4, Kovarova 3, Rysankova, Mika 2, Kordovska 1, Luzumova 5, Mikulaskova, Sustkova 3, Adamkova 1, Marcikova, Setelnikova, Zachova, Jerabkova 4, Mala 5. Antrenor: Jan Basny

Reacții după meci

Cristina Neagu: „Le mulţumesc românilor că ne-au susţinut şi le urez La Mulţi Ani! Am obţinut o victorie importantă pentru ţara noastră, iar ei ne-au ajutat. Pentru noi era important să câştigăm acest meci, mai ales că Cehia ne-a eliminat de la Campionatul Mondial.”

Vezi si...  Llullaku și Bud, golgheteri pe datorie. Cine este cel mai eficient atacant român

Eliza Buceschi: „Am avut un deja-vu la un moment dat, dar nu a trecut anul trecut degeaba pe lângă noi şi am învăţat ceva din meciul precedent cu Cehia. Până la urmă,  s-a terminat aşa cum ne-am dorit. Am fost puţin relaxate la pauză, chiar dacă ne-am spus că începem de la 0-0. Contează rezultatul final, şi astăzi am câştigat.”

Ambros Martin: „Mai avem unele lucruri de pus la punct, de muncit, acesta e doar începutul. Suntem împreună de 10 zile. Prima repriză a fost perfectă. Trebuie să reușim să menținem nivelul timp de 60 de minute.”