Nu i-au bătut nici pe prietenii de la Botoșani! FCSB, o singură victorie în 9 meciuri!

Nu i-au bătut nici pe prietenii de la Botoșani! FCSB, o singură victorie în 9 meciuri, a remizat aseară cu echipa antrenată de Croitoru, 1-1.

nu i-au batut

Primele minute din startul partidei au oferit iluzia că vom vedea un meci frumos și deschis, mai ales dacă ținem cont de dorința ambelor echipe de a evolua în cupele europene.

Florinel Coman a revenit în forță pentru FCSB și a reușit sa marcheze în minutul 13,  cu un șut frumos din afara careului, după o minge balbâită de Denis Man. Perla lui Becali, Mbappe de România, și-a trecut în cont a 12-a reușită din acest sezon.

Elanul fecesebiștilor a fost tăiat imediat de intervenția lui Cristea, în calitate de ultim apărător, asupra lui Keyta. Cartonaș roșu pentru fundașul de la FCSB, care rămâne în 10 oameni încă din minutul 16.

Avantajul omului în plus și-a spus cuvântul, Botoșani a început să pună presiune, iar în minutul 22 Țigănasu a înscris cu o bombă de zile mari, de la 30 de metri, în poarta tânarului Vlad.

Echilibrul se restabilește

După golul egalizator, meciul și-a pierdut din intensitate, singurul eveniment notabil fiind eliminarea jucătorului botoșănean Papa, în minutul 31. echipele intrând la cabine la egalitate de scor și numerică.

În repriza a doua, meciul a avut un ritm lent și incredibil de plictisitor. Nici o echipă nu a dorit să își asume riscul de a controla meciul. Singurele acțiuni care au întrerupt monotonia instalată pe teren au fost schimbările efectuate de ambele echipe. Tabela a rămas neschimbată, 1-1, fecesebiștii nereușind să-i bată nici pe așa-zișii prieteni de la FC Botoșani.

Echipa lui Becali are o singură victorie în ultimele 9 partide de campionat și pare că nu mai reușește să bată pe nimeni. Totuși, după acest rezultat de egalitate, FCSB urcă pe locul 3, la egalitate de puncte, 28, cu adversara de azi și cu Astra Giurgiu.

Etapa viitoare, FCSB o întâlnește pe Craiova, pe 12 iulie.