Craiova câștigă cu noroc la Mediaș și trece pe locul 1

Craiova câștigă greu, 2-1 la Gaz Metan, împotriva unei echipe care a evoluat în 10 oameni din minutul 71. Chiar și așa, medieșenii au pus în dificultate defensiva oltenilor!

craiova
FOTO :Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Echipa lui Bergodi se poate considera norocoasă pentru obținerea celor 3 puncte, care o mențin cu șanse mari în lupta pentru titlu.

Oltenii au început moale meciul de la Mediaș, iar în minutul 22 italianul Roberto Romeo a deschis scorul dintr-o pasă inteligentă a lui Moura.

Impactul golului primit i-a trezit pe olteni și aceștia au început să controleze jocul. Rezultatul posesiei superioare a Craiovei s-a văzut în minutul 39, când Mihăilă a egalat printr-un șut din alunecare, după o pasă în adâncime primită de la Cosic. 1-1 la pauză.

Gazul, fără Marius Constantin

În partea a doua, Craiova a început mult mai bine și a continuat să aibă posesia balonului, apăsând pedala de accelerație. De partea cealaltă, medieșenii au avut o defensivă mai subredă după înlocuirea lui Marius Constantin, accidentat (minutul 37).

În minutul 54, Craiova a înscris cu noroc, prin Cicaldău, după o minge deviată greșit de Velisar, dar faza ofenisvă a oltenilor a curs bine. Fostul jucător de la Viitorul a inscris al 5-lea gol împotriva Gazului.

După înscrierea golului 2, Craiova a picat inexplicabil, evoluând modest, iar antrenorul Bergodi este îngrijorat cu siguranță de jocul pe care l-a arătat echipa sa.

Craiova nu a reușit golul 3, deși era în superioritate

Până la finalul meciului, „găzarii” au mai oferit emoții oltenilor pentru rezultatul final, chiar dacă aceștia au evoluat în ultimele 20 de minute în 10 oameni, Buș fiind eliminat pentru injurii la adresa asistentului.

Cu această victorie, Craiova urcă pe primul loc până duminică și aruncă focul în curtea CFR-ului, care joacă în deplasare, la Giurgiu, împotriva Astrei. Campionii en-titre au nevoie de victorie pentru a-și recupera primul loc în clasament.

Pentru oltenii urmează jocul de pe teren propriu cu FCSB, care se anunță tensionat,  cel puțin la nivel declarativ.