Meci fabulos făcut de Simona Halep și calificare en fanfare în semifinale la Indian Wells

Meci fabulos făcut de Simona Halep și calificare fără probleme în semifinalele turneului de la Indian Wells. Românca a spulberat-o în „sferturi” pe croata Petra Martic, scor 6-1, 6-1.

meci fabulos
Captură: digisport.ro

Partida dintre Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) și Petra Martic (31 de ani, 79 WTA) a reprezentat un galop de sănătate al sportivei din România, care s-a impus în doar 53 de minute de joc.

În această partidă, Simona Halep nu şi-a pierdut niciodată serviciul, a salvat cele trei mingi de break pe care şi le-a creat adversara sa și a câștigat la zero şapte ghemuri.

„A fost un meci grozav, simt că am jucat cel mai bun tenis din acest an, ceea ce mă face super-fericită, pentru că ştiam că o să fie un meci greu împotriva ei”, a spus Simona Halep după meci.

Meci fabulos: „Am fost într-o misiune”

„În 2018 a fost un joc mai lung, a fost mult mai dificil, dar astăzi (n.r. – joi, 17 martie) m-am simţit foarte bine, am fost într-o misiune, am vrut să fiu concentrată pe ceea ce am de făcut şi am reuşit destul de bine”, a mai precizat Simona Halep.

A fost a patra întâlnire dintre Halep și Martic. În precedentele trei întâlniri, sportiva din Constanța se impusese de două ori, în 2015 la Guangzhou, în primul tur, scor 6-4, 6-2 și în 2018, în sferturi, la Indian Wells, scor 6-4, 6-7, 6-3.

Singura victorie a lui croatei în fața româncei datează de 11 ani, mai precis din 2011, când a câștigat la Copenhaga, în optimi, scor 6-3, 5-7, 7-5.

Este pentru a patra oară când Simona Halep se califică în semifinale la Indian Wells, competiție pe care a câștigat-o în 2015.

Vezi și:   Petale, nu cioburi, pentru Simona!

În urma acestei victorii, fostul număr 1 mondial şi-a asigurat un cec de 343.985 de dolari şi 390 de puncte WTA.

În semifinale, cu locul 4 WTA

În semifinale la Indian Wells, Simona o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek (20 de ani, 4 WTA), care, în sferturi, a trecut, scor 6-1, 6-0, de americanca Madison Keys (27 de ani, 29 WTA).

Halep și Swiatek s-au mai întâlnit de trei ori, scorul fiind de 2-1 pentru sportiva din România.

Jucătoarea noastră a învins în 2019, în optimi la Roland Garros, scor 6-1, 6-0, şi în 2021, în optimi la Australian Open, scor 3-6, 6-1, 6-4, în timp ce Swiatek s-a impus în 2020, în optimi la Roland Garros, scor 6-1, 6-2.

Turneul WTA 1.000 de la Indian Wells, California, SUA, este dotat cu premii totale de 8.584.055 de dolari.