Jocurile Paralimpice: ministrul, locul 11 la contratimp. Mâine intră în proba favorită

Jocurile Paralimpice de la Tokyo: Eduard Novak, actualul ministru al MTS, a terminat pe locul 11 în proba de contratimp 1000 de metri. Rezultatele obținute de ceilalți sportivi români sunt prezentate mai jos.

jocurile paralimpice

Eduard Novak (foto, în stânga), ministrul Tineretului și Sportului, a ocupat locul 11 în proba de contratimp 1.000 de metri, la categoriile de dizabilitate C4-C5.

Singurul campion paralimpic din istoria României a fost cronometrat cu un minut, șase secunde și 918 miimi, timp la care s-a adăugat un coeficient de 98,91%, astfel încât rezultatul din clasamentul final a fost de 1:07.665.

Cursa, care a avut la start 21 de sportivi, a fost câștigată de spaniolul Alfonso Llamas (C5), cu un nou record mondial (1:01.557), iar podiumul a fost completat de britanicul Jody Cundy (C4 – 1:02.529) și de slovacul Josef Metelka (C4 – 1:05.500).

Jocurile Paralimpice: „Personal best” pentru ministru

Într-un mesaj postat pe pagina personală de Facebook, Eduard Novak s-a arătat „foarte mulțumit” de rezultatul din această zi: „Locul 11. Numărul meu norocos și «my personal best» ca timp în această probă, care nu este printre probele mele preferate și în care au fost comasate două categorii (C4 și C5). Cu toate acestea și cu toate că nu sunt sprinter, am făcut o cursă foarte bună, de care sunt foarte mulțumit.”

Mâine, 27 august, Eduard Novak va concura la 4 km urmărire pe pistă, categoria C4, probă la care a obținut medalia de aur la Jocurile Paralimpice de la Londra, în 2012.

Eduard Moescu (foto, în dreapta), celălalt reprezentant al României la ciclism, s-a clasat pe poziția a noua (penultima) în proba de urmărire individuală 3.000 metri, la categoria de dizabilitate C2, cu un timp de 4:04.175.

Vezi și:   Studiul care confirmă că în România se pariază haotic

Cursa a fost câștigată de francezul Alexandre Leaute, care a stabilit un nou record mondial, fiind cronometrat cu 3:31.817.

„Am terminat pe locul 9 prima competiție a Jocurilor Paralimpice Tokyo 2020, sunt foarte mulțumit de acest rezultat fiind cel mai bun rezultat al meu la această probă. Concentrați pe cursele următoare. Mulțumesc tuturor celor care au făcut posibilă această aventură!”, a transmis Moescu pe pagina sa de Facebook.

Și-a pierdut un picior în 2001

În 2001, sportivul român și-a pierdut un picior în urma unui accident. La doi ani de la acest incident, s-a stabilit în Italia, unde a intrat în Team Equa, o echipă de cicliști cu dizabilități care participau la diverse competiții. A câștigat titluri de campion în Turul Italiei (2015) și în Campionatul Național de la Sibiu (2019).

La tenis de masă, Bobi Simion, aflat la al doilea meci din grupa D, a fost învins de britanicul Paul Karabardak, cu scorul de 1-3 (11-7, 7-11, 8-11, 10-12). În prima partidă, românul trecuse de australianul Trevor Hirth, cu 3-1 (11-7, 11-13, 11-2, 11-3). Mâine va avea loc ultimul duel din această grupă, între Karabardak și Hirth.

Bobi Simion, născut cu o malformație congenitală a membrelor superioare și inferioare, este primul român medaliat la un Campionat European de tenis de masă rezervat persoanelor cu dizabilități, el obținând bronzul în 2017, la Lasko, Slovenia.

Programul românilor la Jocurile Paralimpice – 27 august

ora 4:36 – CICLISM: Calificări, 4000 m urmărire pe pistă (C4) – Eduard Novak.

5:00 – JUDO: Sferturi de finală, categoria 60 kg – Alex Bologa – Hirai Takaaki.

6:36 – JUDO: Semifinale, categoria 60 kg – Alex Bologa – Vugar Shirinli.

Vezi și:   La mulți ani, fete frumoase!

7:20 – CICLISM: Finala – 1000 m contratimp (C1-C3) – Eduard Moescu.

8:00 – TIR CU ARCUL: Rundă de clasare, Recurve – Eugen Pătru.

9:22 – CICLISM: Finala, 4000 m urmărire pe pistă (C4) – Eduard Novak.

10:27 – JUDO: Finala mică, categoria 60 kg – Alex Bologa – Sherzod Namozov.

13:20 – TENIS DE MASĂ: Sferturi  de finală – Bobi Simion – Rungroj Thainiyom.

15:25 – ATLETISM: Calificări, 400 m – Tabita Vulturar.

De la prima ediție la care a participat, cea din Heidelberg (1972), și până în prezent, România are în palmares doar patru medalii la Jocurile Paralimpice, toate obținute în ultimii 13 ani. Trei dintre ele au fost cucerite de Eduard Novak – aur și argint în 2012, la Londra, și argint în 2008, la Beijing. Ultima urcare pe podium a reușit-o judocanul Alex Bologa, în 2016, la Rio, unde a câștigat bronzul la categoria 60 de kilograme.

La precedenta ediție, delegația României a avut cea mai numeroasă prezență din istoria națională, cu 12 sportivi calificați. Atunci, țara noastră a obținut o medalie de bronz și a terminat pe locul 76 în ierarhia pe medalii.

Jocurile Paralimpice reprezintă un eveniment sportiv internațional pentru sportivii cu dizabilități.