Înotătorii Popovici și Glință, în finale la Jocurile Olimpice! Rezultatele românilor

Înotătorii David Popovici și Robert Glință s-au calificat în finale, primul în proba de 200 metri liber, iar al doilea la 100 metri spate, în ziua 3 a Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

David Popovici s-a clasat pe poziția secundă în prima semifinală a probei de 200 metri liber, cu un timp de 1:45.68. Sportivul antrenat de Adrian Rădulescu a obținut califcarea în ultimul act cu al șaptelea timp la general. Finala va avea loc mâine, 27 iulie, la ora 4:43.

Înotătorii din finala de 200 metri liber (masculin)

8. Fernando Sccheffer (Brazilia) – 1:45.71

Robert Glință s-a calificat în finala probei de 100 metri spate de pe ultimul loc (53:20), cu un avans de o sutime de secundă în fața primilor doi sportivi de sub linie. Ultimul act se va disputa mâine, 27 iulie, la ora 4:59.

Înotătorii din finala de 100 metri spate (masculin)

8. Robert Glință (România) – 53:20

În această zi, țara noastră a avut reprezentanți la alte șapte discipline. Rezultatele sportivilor români sunt prezentate mai jos.

Vezi și:   "Sportul m-a educat. Am învățat să am respect și cum să devin mai bun după eșec"

Baschet 3×3

Naționala feminină de baschet 3×3 a învins Mongolia (22-14), dar a pierdut în fața Comitetului Olimpic Rus (12-21). România se află pe locul 7 (penultimul) și nu mai are șanse la calificare. Va întâlni mâine, de la 11:30, selecționata Franței, în ultimul meci din grupă.

La Tokyo sunt calificate opt naționale feminine de baschet 3×3, care joacă în sistem fiecare cu fiecare. Primele două poziții din grupă vor juca în semifinale, locurile 3-6 vor merge în sferturi, iar ultimele două vor fi eliminate din competiție.

Box

La categoria 52 kg, Cosmin Gîrleanu a fost înfrânt în primul tur de către bulgarul Daniel Asenov, cu scorul de 5-0.

La categoria 54-57 kg, Maria Nechita a trecut în optimi de somaleza Ramla Ali, cu 5-0, și a devenit prima româncă din istorie care câștigă un meci de box la Jocurile Olimpice. Miercuri, 28 iulie, de la ora 11:15, pugilista noastră o va întâlni în următoarea fază pe nipona Sena Irie.

Ciclism

Vlad Dascălu a terminat pe locul 7, cu timpul 1:26:03, în proba de cross-country masculin, la 49 de secunde față de noul campion olimpic al cursei, britanicul Thomas Pidcock. Ciclistul român a fost la 15 secunde de medalia de bronz, obținută de spaniolul David Serrano (1:25:48).

Judo

La categoria 73 kg, Alexandru Raicu a fost învins în primul tur de către japonezul Shohei Ono, prin ippon (10-0).

Tenis de câmp

Mihaela Buzărnescu (169 WTA) a pierdut meciul din turul al doilea al competiției de simplu feminin. Sportiva noastră a cedat fără drept de apel în fața cehoaicei Marketa Vondrousova (42 WTA) în două seturi, 1-6, 2-6, după 67 de minute de joc.

Vezi și:   Decalogul tricolorilor pentru dubla cu Lituania și Serbia

În optimile competiției de dublu feminin, perechea Monica Niculescu – Raluca Olaru a fost învinsă de cuplul australian Ellen Perez – Samantha Stosur, în două seturi, 6-7 (3), 5-7, după ce a avut 7 mingi de set în prima manșă.

România rămâne astfel fără reprezentante în competițiile de tenis de la această ediție a Jocurilor Olimpice.

Tenis de masă

Elizabeta Samara a pierdut în fața thailandezei Suthasini Sawettabut, cu scorul de 1-4 (7-11, 6-11, 11-4, 8-11, 2-11), și părăsește competiția de simplu feminin în 16-imi.

Triatlon

Felix Duchampt, unicul reprezentant român în cursa de triatlon, a terminat întrecerea pe locul 36 (1:49.06), la peste patru minute în spatele câștigătorului Kristian Blummenfelt (Norvegia).