Arsenal produce a 3-a înfrângere pentru Liverpool și mai speră la Europa League

Arsenal produce a treia înfrângere din acest sezon pentru Liverpool, 2-1 aseară, și păstrează încă șanse pentru un loc de cupe europene.

arsenal
Captură: arsenal.com

Deja campioană, Liverpool a dominat jocul la toate capitolele, dar a concretizat doar o dată pe tabela de marcaj. Două erori hilare venite din partea lui Van Dijk și a lui Alisson au permis echipei londoneze să câștige meciul de pe Emirates.

Cormoranii au marcat prin Sadio Mane în minutul 20, din pasa lui Andrew Robertson. Arsenal a profitat de greșeală mare al lui Van Dijk, 12 minute mai târziu, iar Alexandre Lacazette a egalat scorul de pe tabelă. În finalul primei reprize, portarul Alisson a trimis o degajare greșită, gazdele au profitat de ea și Reiss Nelson a marcat  pentru 2-1 în mintul 44.

În repriza a doua, Liverpool a oferit destul de rar mingea jucătorilor lui Arteta. Deși  au dominat clar acest meci, având în total 24 de ocazii la poartă, față de 3 ale tunarilor, băietii lui Klopp au ieșit de pe teren înfrânți.

Arsenal câștigă, Klopp explică

Antrenorul Jurgen Klopp a avertizat că o echipă ca Liverpool nu își permite să facă astfel de erori în defensivă și să ofere goluri pe tava adversarilor:

„Au fost două faze la care am avut o lipsă incredibilă de concentrare. Până la primul gol marcat de Mane am fost strălucitori. Arsenal nu a avut nicio oportunitate reală. Ei și-au creat o singură ocazie în a doua repriză. Nu poți câștiga jocuri acordând astfel de cadouri… Trebuie să învățăm din această înfrângere și sunt 100% convins că ne vom reveni. În această seară am fost pedepsiți pentru greșelile noastre”.

După această înfrângere, Liverpool nu mai are nici o șansă de a bate recordul de puncte realizat de Manchester City (100): are 93 și mai sunt două etape de disputat în Premier League.

Odată cu victoria de ieri, Arsenal a adunat 53 de puncte și se află pe locul 9, cu trei puncte mai puțin decât Wolverhampton, care ocupă ultima poziție ce oferă participarea în Europa League.