A salvat două mingi de meci! Sorana Cîrstea, în sferturi la Istanbul

A salvat două mingi de meci și s-a calificat apoi în sferturi la Istanbul. Sorana Cîrstea a învins-o ieri în optimi pe sportiva olandeză Arantxa Rus.

a salvat

Sorana Cîrstea (32 de ani, 24 WTA) s-a impus cu 3-6, 6-1, 7-5 în fața Arantxei Rus (31 de ani, 74 WTA), după ce, la 5-4 pentru sportiva olandeză în decisiv, a salvat două mingi de meci.

Partida din optimile de finală ale competiției din Istanbul, Turcia, a fost decisă în favoarea româncei, a doua favorită a turneului, după două ore și jumătate de joc.

A fost al treilea meci între cele două sportive. Și precedentele două, disputate în 2010, au fost câștigate de Cîrstea: 6-4, 6-1 în sferturi la Estoril şi 6-4, 3-6, 7-6 în calificări la Luxemburg.

În urma acestui rezultat, Sorana, care a câștigat trofeul anul trecut la istanbul, și-a asigurat un cec în valoare 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA.

În sferturi o înfruntă pe austriaca Grabher

În sferturile de finală, Sorana Cîrstea o va întâlni pe austriaca Julia Grabher (25 de ani, 194 WTA). Venită din calificări, aceasta a învins în optimi a cincea favorită a competiției, elveţiana Jil Teichmann, scor 6-4, 6-4.

Cîrstea și Grabher s-au mai întâlnit o singură dată, în 2020, la Linz, în primul tur, când sportiva noastră a beneficiat de abandonul adversarei în primul set, la scorul de 2-3.