Zburdă pe iarba din Birmingham! Simona, în sferturi

Zburdă pe iarba de la Birmingham! Simona Halep a câștigat lejer, scor 6-3, 6-2, meciul cu britanica Harriet Dart, din optimile de finală ale competiției.

zburda
Captură Digisport

Partida dintre Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) și Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA) a fost adjudecată de româncă într-o oră și două minute, la capătul unui prim set în care sportiva din Constanța a revenit de la 0-2, reușind cinci game-uri consecutive.

În setul 2, Halep a fost condusă cu 1-0 și 2-1, dar apoi a luat meciul pe cont propriu, câștigând toate punctele până la final.

În primul tur pe iarba de la Birmingham, Simona Halep a trecut de Lesia Tsurenko (33 de ani, 116 WTA), scor 6-1, 6-4.

Pentru accederea în sferturi, sportiva din România și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 5.800 de dolari.

Simona Halep – Katie Boulter, în sferturi la Birmingham

În sferturile de finală ale competiției, Simona Halep o va întâlni pe britanica Katie Boulter (25 de ani, 141 WTA), care în optimi a trecut, scor 7-6, 6-1, de franțuzoaica Caroline Garcia (28 de ani, 74 WTA).

Și Sorana Cîrstea (32 de ani, 36 WTA) s-a calificat în „sferturi”, după victoria cu Aleksandra Krunic (29 de ani, 103 WTA), scor 6-1, 6-1.
Turneul WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia) este dotat cu premii totale de 251.750 de dolari.