Victorie dramatică la Porto pentru Dinamo în Liga Campionilor la handbal

Victorie dramatică la Porto pentru Dinamo, în Liga Campionilor de handbal, competiția masculină, 32-31 (12-12), într-un joc din grupa B, și păstrează șanse de calificare în barajul pentru sferturi.

victorie dramatica

Meciul disputat pe arena „Dragao” din Porto a fost echilibrat, Dinamo conducând în prima repriză cu 9-5, pentru a egala în ultimul minut la 12, după ce Porto preluase conducerea cu 12-11.

În partea secundă, echipa antrenată de spaniolul Xavi Pascual a condus și cu trei goluri pe tabelă, însă Porto a revenit de fiecare dată. Lusitanii au avut 28-27, apoi bucureștenii au preluat conducerea și au câștigat la limită, după un final dramatic, în care gazdele au alergat după egalare.

„Cîinii” au avut trei goluri în plus pe tabelă de mai multe ori (19-16, 20-17, 21-18), dar ultimele secvențe au fost pe muchie de cuţit, Porto conducând ultima oară cu 28-27, după care lusitanii au fost cei care au alergat după egalare, însă nu au reuşit-o.

Pentru Dinamo au marcat Alex Pascual Garcia – 6, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib – 5 goluri, Cedric Sorhaindo – 5, Raul Nantes Campos – 4, Valentin Ghionea – 4, Ahmed Moustafa Khairi Nasralla – 3, Eduardo Gurbindo Martinez – 2, Khalifa Ghedbane (portar) – 2 și Christian Dissinger – 1.

Dinamo, pe locul 7 în grupa B, după această victorie dramatică

Tot joi, în grupa B a Ligii Campionilor s-au înregistrat rezultatele: Paris Saint-Germain Handball – SG Flensburg-Handewitt 33-30, Barcelona – Telekom Veszprem 35-30 și Lomza Vive Kielce – Motor Zaporoje 33-27.

Clasament grupa B

1. Lomza Vive Kielce 18 puncte
2. Barcelona 16 puncte
3. Paris Saint-Germain Handball 14 puncte (un meci mai puțin)
4. Telekom Veszprem 13 puncte
5. SG Flensburg-Handewitt 9 puncte
6. Motor 8 puncte (un meci mai puțin)
7. CS Dinamo 8 puncte
8. FC Porto 8 puncte

Vezi și:   Cerniauskas: “Vreau să câştig primul trofeu în România!”

În sferturile de finală ale competiției se califică direct primele două echipe, iar ocupantele locurilor 3-6 din cele două grupe joacă meciuri încrucișate pentru accederea în sferturi.

Aflată în acest moment pe locul 7, Dinamo mai are de disputat două meciuri în grupa B: cu Paris Saint-Germain Handball, pe teren propriu, pe 3 martie, și cu Lomza Vive Kielce, în deplasare, pe 9 martie.