Românii fac legea în Israel! Situaţia stranierilor

Antal şi Hoban au marcat pentru echipele lor în cea de-a treia etapă a campionatului din prima ligă israeliană.

antal

Liviu Antal a deschis scorul pentru Hapoel Tel Aviv, cu un minut înainte de pauză, dar echipa sa a obţinut doar o remiză pe teren propriu contra lui Maccabi Netanya. Formaţia românului nu a început foarte bine campionatul, reuşind să adune doar două puncte în trei etape şi se clasează abia pe locul 12. La Hapoel mai evoluează Mihai Pintilii şi Claudiu Bumba care au fost integralişti.

Fostul mijlocaş al Petrolului, Ovidiu Hoban, a reuşit şi el să marcheze pentru Hapoel Be’er Sheva. Internaţionalul român a punctat pe tabela în minutul 73 ducând scorul la 2-1 pentru Hapoel. Hoban este la primul gol în campionat, dar a mai marcat trei ori în Cupa Ligii şi o dată în preliminariile Europa League. Echipa sa a câştigat în deplasare contra formaţiei Hapoel Ra’Anana cu 3-2 şi se clasează pe locul doi cu 6 puncte după cele trei etape de campionat.

Situaţia altor stranieri

Portarul român, Ciprian Tătăruşanu, a fost titular în meciul pe care echipa sa, Fiorentina, l-a disputat pe teren propriu contra formaţiei Genoa şi l-a castigat, la limită, cu 1-0.

Alexandru Maxim a intrat pe teren pentru Stuttgart în ultimele 22 de minute în meciul din deplasarea de la Berlin contra Herthei, pierdut cu 2-1. Stuttgart se află la a patra înfrângere în campionat din tot atâtea partide jucate în Bundesliga în acest sezon.

Claudiu Keşeru şi Cosmin Moţi au fost titulari pentru Ludogorets în partida din deplasarea de la Beroe, iar Andrei Prepeliţă a intrat imediat după pauză pentru campioana Bulgariei. Ludogorets a făcut doar 0-0 şi rămâne pe locul doi, la un punct distanţă de Litex, formaţia lui Laurenţiu Reghecampf.

Mihai Roman a debutat pentru noua sa echipă, NEC Nijmegen, în deplasarea de la Roda, meci încheiat la egalitate, scor 0-0. Atacantul a intrat pe teren în minutul 60 în locul olandezului Foor. NEC Nijmegen se află pe locul 8 în Eredivisie cu 7 puncte după 5 meciuri jucate în acest sezon.

credit foto: prosport.ro