Roma, noul turnir pentru Halep. Victorie cu Alize Cornet

Roma, noul turnir pentru Halep, care s-a calificat în turul 2 al competiției din capitala Italiei după victoria cu sportiva franceză Alize Cornet, scor 6-4, 6-4.

roma
Credit foto: digisport.ro

În primul set, sportiva din Constanța a avut 5-1, în urma unui joc excelent, dar și-a lăsat adversara să se apropie, încheind setul cu 6-4.

În partea a doua, Halep a făcut spectacol, a luat trei break-uri, a condus cu 5-2, însă iarăși a avut o scădere în joc care i-a permis lui Cornet să se apropie la un singur game. Românca a reușit să încheie ultimul game la „zero”, să câștige setul cu 6-4 și să pună punct meciului.

Partida dintre Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) și Alize Cornet (32 de ani, 39 WTA) a fost decisă după o oră și 25 de minute de joc.

„A fost un pic stresant, pentru că am pierdut cu ea ultimul meci. A fost puțin mai bine, sunt bucuroasă că am câștigat și îl aștept pe următorul. „Ea (n.r. – Cornet) nu se lasă niciodată, luptă pentru fiecare punct, nu a fost ușor, dar mă bucur că am închis la 6-4 ambele seturi”, a declarat Simona Halep după meci.

Cu Danielle Collins în turul 2 la Roma

În urma acestui rezultat, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 13.176 de euro și 60 de puncte WTA.

În turul secund, fostul număr 1 mondial va evolua împotriva americancei Danielle Collins, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, scorul întâlnirilor directe fiind egal, 1-1.

Simona Halep a câștigat turneul de la Roma în 2020, iar în 2017 și 2018 a jucat finala competiției.