Programul turului din Liga 1, sezonul 2022-2023. CFR Cluj – Rapid, în prima etapă

Programul turului din Liga 1, sezonul 2022-2023. În prima etapă, care este programată în perioada 15-18 iulie 2022, se joacă CFR Cluj – Rapid.

programul
FOTO: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Tot în runda de debut, FCSB va juca pe teren propriu cu nou-promovata Universitatea Cluj, iar Universitatea Craiova cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, ambele formații urmând să reprezinte România în Europa Conference League.

Cele două promovate direct, Petrolul Ploiești și AFC Hermannstadt, vor începe sezonul cu meciuri pe teren propriu, cu FC Voluntari, respectiv CS Mioveni.

Derby-ul campionatului, FCSB – CFR Cluj este programat în etapa a 9-a, la București.

La tragerea la sorți s-a ţinut cont de faptul că Petrolul și Chindia vor împărți arena „Ilie Oană” din Ploiești, iar AFC Hermannstadt şi Universitatea Cluj stadionul Gaz Metan din Mediaş.

Sezonul 2022-2023 va fi întrerupt în intervalul 13 noiembrie – 3 decembrie, perioadă în care se desfăşoară Cupa Mondială de fotbal din Qatar.

Liga 1 se va desfăşura în sistem de sezon regular (30 de etape, cu meciuri tur-retur), urmat de play-off (în care primele 6 clasate la finalul sezonului regular vor disputa meciuri tur-retur pentru stabilirea campioanei).

Echipele clasate pe locurile 7-16 vor juca 9 etape în play-out (ultimele două clasate vor retrograda direct, locurile 7 şi 8 în play-out vor juca baraj în dublă manşă, contra ocupantelor locurilor 3 şi 4 în play-off-ul din Liga a 2-a).

Programul turului din Liga 1:

Etapa 1 (15-18 iulie)
ACS Petrolul 52 Ploieşti – FC Voluntari
FC Argeş – UTA Aad
Universitatea Craiova – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
FCSB – Universitatea Cluj
CFR Cluj – FC Rapid Bucureşti
Farul Constanţa – FC U Craiova
AFC Hermannstadt – CS Mioveni
AFC Botoşani – AFC Chindia Târgovişte

Etapa 2 (23 iulie)
UTA Arad – Petrolul
Sepsi OSK – FC Argeş
Universitatea Cluj – Universitatea Craiova
Rapid – FCSB
FC U Craiova – CFR Cluj
CS Mioveni – Farul Constanţa
Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt
FC Voluntari – FC Botoşani

Vezi și:   Patru motive pentru care Dinamo - Steaua nu mai este derby-ul de altădată

Etapa 3 (30 iulie)
Petrolul – Sepsi OSK
FC Argeş – Universitatea Cluj
Universitatea Craiova – Rapid
FCSB – FC U Craiova
CFR Cluj – CS Mioveni
Farul Constanţa – Chindia Târgovişte
FC Hermannstadt – FC Botoşani
FC Voluntari – UTA Arad

Etapa 4 (6 august)
Universitatea Cluj – Petrolul
Rapid – FC Argeş
FC U Craiova – Universitatea Craiova
CS Mioveni – FCSB
Chindia Târgovişte – CFR Cluj
FC Botoşani – Farul Constanţa
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – UTA Arad
FC Hermannstadt – FC Voluntari

Etapa 5 (13 august)
Petrolul – Rapid
FC Argeş – FC U Craiova
Universitatea Craiova – CS Mioveni
FCSB – Chindia Târgovişte
CFR Cluj – FC Botoşani
UTA Arad – Universitatea Cluj
Farul Constanţa – FC Hermannstadt
FC Voluntari – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Etapa 6 (20 august)
FC U Craiova – Petrolul
CS Mioveni – FC Argeş
Chindia Târgovişte – Universitatea Craiova
FC Botoşani – FCSB
Rapid – UTA Arad
FC Hermannstadt – CFR Cluj
Universitatea Cluj – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Farul Constanţa – FC Voluntari

Etapa 7 (27 august)
Petrolul – CS Mioveni
FC Argeş – Chindia Târgovişte
Universitatea Craiova – FC Botoşani
UTA Arad – FC U Craiova
FCSB – FC Hermannstadt
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Rapid
CFR Cluj – Farul Constanţa
FC Voluntari – Universitatea Cluj

Etapa 8 (31 august)
Chindia Târgovişte – Petrolul
FC Botoşani – FC Argeş
CS Mioveni – UTA Arad
FC Hermannstadt – Universitatea Craiova
FC U Craiova – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Farul Constanţa – FCSB
Rapid – Universitatea Cluj
CFR Cluj – FC Voluntari

Etapa 9 (3 septembrie)
Petrolul – FC Botoşani
UTA Arad – Chindia Târgovişte
FC Argeş – FC Hermannstadt
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Mioveni
Universitatea Craiova – Farul Constanţa
Universitatea Cluj – FC U Craiova
FCSB – CFR Cluj
FC Voluntari – Rapid

Vezi și:   Liga 1 MERCATO sau anomaliile unui sistem putred

Etapa 10 (10 septembrie)
FC Hermannstadt – Petrolul
FC Botoşani – UTA Arad
Chindia Târgovişte – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Farul Constanţa – FC Argeş
CS Mioveni – Universitatea Cluj
CFR Cluj – Universitatea Craiova
FC U Craiova – Rapid
FCSB – FC Voluntari

Etapa 11 (17 septembrie)
Petrolul – Farul Constanţa
UTA Arad – FC Hermannstadt
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Botoşani
Universitatea Cluj – Chindia Târgovişte
FC Argeş – CFR Cluj
Rapid – CS Mioveni
Universitatea Craiova – FCSB
FC Voluntari – FC U Craiova

Etapa 12 (1 octombrie)
CFR Cluj – Petrolul
Farul Constanţa – UTA Arad
FC Hermannstadt – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
FC Botoşani – Universitatea Cluj
Chindia Târgovişte – Rapid
FCSB – FC Argeş
CS Mioveni – FC U Craiova
Universitatea Craiova – FC Voluntari

Etapa 13 (8 octombrie)
Petrolul – FCSB
UTA Arad – CFR Cluj
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Farul Constanţa
Universitatea Cluj – FC Hermannstadt
Rapid – FC Botoşani
FC U Craiova – Chindia Târgovişte
FC Argeş – Universitatea Craiova
FC Voluntari – CS Mioveni

Etapa 14 (15 octombrie)
Universitatea Craiova – Petrolul
FCSB – UTA Arad
CFR Cluj – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Farul Constanţa – Universitatea Cluj
FC Hermannstadt – Rapid
FC Botoşani – FC U Craiova
Chindia Târgovişte – CS Mioveni
FC Argeş – FC Voluntari

Etapa 15 (22 octombrie)
Petrolul – FC Argeş
UTA Arad – Universitatea Craiova
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FCSB
Universitatea Cluj – CFR Cluj
Rapid – Farul Constanţa
FC U Craiova – AFC Hermannstadt
CS Mioveni – FC Botoşani
FC Voluntari – Chindia Târgovişte

------------------------------
Dacă ţi-a plăcut articolul intră în Comunitatea SPORTescu de aici și distribuie-l către prietenii tăi. Poate și ei vor să-l citească. Mulțumim.
----------
Acest articol este proprietatea SPORTescu.ro, fiind protejat de legea drepturilor de autor. Preluarea conținutului se poate face doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articolul respectiv.

LĂSAȚI UN MESAJ

Loading Facebook Comments ...