Prima semifinală pe iarbă! Sorana a intrat în careul de ași la Birmingham

Prima semifinală pe iarbă pentru Sorana Cîrstea, care a intrat în careul de ași la Birmingham, după ce a trecut vineri, 5-7, 6-3, 6-4, de croata Donna Vekic, în sferturile de finală ale competiției britanice.

prima semifinală
Credit: sport.ro

Partida dintre Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 36 WTA) și Donna Vekic (25 de ani, 92 WTA) a fost decisă după două ore și jumătate de joc intens, în care românca a pierdut primul set după ce a condus cu 3-0, 5-3 și a avut trei mingi de set!

În setul doi, evoluția scorului a fost similară, doar că după 3-0 și 5-3, sportiva din România n-a mai greșit, egalând la 1, iar în decisiv românca a condus pe toată durata setului, reușind să-l câștige și să încheie meciul.

Sorana Cîrstea și Donna Vekic se mai întâlniseră de patru ori, victoriile fiind împărțite. Românca a câștigat în optimi la Contrexeville 2015, scor 6-7, 7-5, 6-4, şi în calificări la US Open 2015, scor 7-6, 2-6, 6-4, iar Vekic s-a impus la Birmingham 2013, în sferturi, scor 6-2, 6-1 și la Biel 2017, în primul tur, scor 6-4, 6-1.

Sorana Cîrstea, 11.000 de dolari și 110 puncte WTA

Este pentru prima oară când Sorana Cîrstea ajunge într-o semifinală a unui turneu pe iarbă, competiție în care ar putea s-o întâlnească pe Simona Halep în ultimul act.

Calificarea în semifinale la Birmingham i-a asigurat Soranei un cec de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA.

În penultimul act al competiției, românca o va întâlni pe chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 54 WTA), care, în sferturi, a trecut, scor 7-5, 6-4, de ucraineana Daiana Iastremska (22 de ani, 79 WTA).

Vezi și:   Locul 6 pentru România în clasamentul pe medalii la CE de box juniori

Turneul WTA 250 de la Brimingham este dotat cu premii totale de 251.750 de dolari.