Semifinală și pentru Simona la Birmingham

Semifinală și pentru Simona Halep la Birmingham! Românca a trecut, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 pe iarbă, de Katie Boulter (Marea Britanie), scor 6-4, 6-1.

A doua favorită a turneului, Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a avut nevoie de o oră și 15 minute pentru a o învinge pe Katie Boulter (25 de ani, 141 WTA).

În primul set, sportiva britanică a condus până la 4-3, moment în care Simona și-a revenit și a luat trei game-uri consecutive.

Setul doi a fost câștigat lejer de Halep, care a reușit să-și domine adversara la toate capitolele.

„A fost un meci foarte dificil, nu m-am simțit prea bine pe teren, dar am luptat până la capăt. M-am chinuit, dar sunt mulțumită”, a spus Simona Halep după meci.

Simona Halep, a zecea victorie consecutivă pe iarbă

Calificată în premieră în semifinale la Birmingham, Simona Halep a „legat” a zecea victorie consecutivă pe iarbă, după triumful de la Wimbledon 2019.

Pentru calificarea în semifinale la Birmingham, românca și-a asigurat un cec de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA.

În semifinală, Halep va juca împotriva sportivei braziliene Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 32 WTA) care, în sferturi, a trecut, scor 6-3, 6-2, de italianca Camila Giorgi (30 de ani, 26 WTA).

La turneul WTA 250 de la Brimingham, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, a acces în semifinale și Sorana Cîrstea.