O generație de excepție se ridică din Liga I: 7 tineri cu cifre foarte bune

O generație de excepție se ridică din Liga I. 7 jucători tineri au deja realizări concrete și credem că vor face istorie pentru fotbalul românesc atunci când vor ajunge la maturitatea sportivă (sau chiar mai repede).

generație
Credit foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu

Șase dintre „pariurile” primei ligi joacă în ofensivă. Ar fi jucat și al șaptelea, dar Gheorghe Hagi l-a distribuit fundaș dreapta, post descoperit la Viitorul după plecarea lui Benzar.

Silviu Balaure (mijlocaș ofensiv Astra, 21 de ani, cotă de piață 200.000 de euro) – Transferat de Astra de la FC Baia Mare pentru 10.000 de euro în vara lui 2016, Silviu Balaure a jucat puține minute pe vremea în care Budescu, Teixeira și Alibec făceau legea în atacul astralilor.

Acum, are șansa să se afirme și profită din plin de ea: a înscris 5 goluri în 10 meciuri.

Olimpiu Moruțan (mijlocaș ofensiv FC Botoșani, 18 ani, 400.000) – Este printre cei mai buni pasatori din Liga I, cu patru assist-uri până acum. Este tehnic și dezinvolt în joc, iar decizia de a nu pleca de la Botoșani la „prima ofertă” a fost una înțeleaptă.

Dennis Man (atacant FCSB, 19 ani, 250.000) – Este și el printre golgheterii Ligii I. Din 4 reușite, 3 au adus victorii pentru echipa sa.

Nu numai această statistică ne face să credem că va avea un viitor frumos, ci și caracterul de care a dat dovadă în meciul cu FC Botoșani, când s-a ridicat imediat după ce a fost faultat, n-a cerșit o lovitură liberă, și a marcat cu o scăriță rafinată.

Andrei Burlacu (atacant CSU U Craiova, 20 de ani, 100.000) – A schimbat fața Craiovei nu numai în meciul cu Dinamo, în a doua repriză, cu o pasă decisivă și un gol de autor.

Vezi și:   Larisa Iordache, două medalii de aur la Europene după trei ani de coșmar

Acest tânăr atacant, cu o agresivitate pozitivă cum poate nu am mai văzut de la Vlădoiu încoace, este printre cei mai eficienți atacanți ai Ligii I, cu un gol la 125 de minute jucate.

Alexandru Tudorie (atacant FC Voluntari, 21 de ani, 100.000) – După perioada neagră de la FCSB, în care Laurențiu Reghecampf nu s-a priceput să îi pună în valoare calitățile, Tudorie și-a regăsit încrederea pe care o avea la Oțelul.

A înscris 5 goluripână acum făcând de curând tripla în Sepsi – Voluntari 0-3 și marcând în minutul 90 în Voluntari – Timișoara 1-0, când echipa sa era în inferioritate numerică.

Valentin Costache (mijlocaș ofensiv Dinamo, 19 ani, 100.000) – Este revelația lui Dinamo în această primă parte a campionatului. Spre deosebire de mulți dintre coechipierii săi, are poftă de fotbal.

A marcat numai două goluri, dar a inițiat multe acțiuni ofensive periculoase și este cel mai în formă dinamovist din această perioadă.

Andrei Ciobanu (fundaș dreapta Viitorul, 19 ani, 100.000) – A marcat un gol de excepție din lovitură liberă, primul încasat de Astra pe teren propriu în acest sezon.

Atacant la origini, pare a fi un înlocuitor pe măsură pentru Romario Benzar.