Irina Begu, în turul 3 la Wimbledon! Doar două românce din 6 au rămas pe tablou

Irina Begu (79 WTA) s-a calificat în turul 3 al turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, după ce a trecut de Petra Martic (Croația, numărul 30 mondial), în 3 seturi, cu 7-5, 6-7 (7), 6-3.

irina begu
Credit: eurosport.ro

Victorie mare pentru Irina Begu în turul secund la Wimbledon, în fața croatei Petra Martic, numărul 30 mondial. Begu, care pleca cu șansa a doua, a început mai slab meciul, deși a făcut prima break-ul. Condusă cu 4-2, Irina și-a păstrat tăria și a revenit cu încă două rebreak-uri și a închis setul 1 la 5.

În actul secund, deși a condus în două rânduri și a servit pentru a închide meciul, Begu nu a reușit să pună capăt partidei și s-a ajuns în tie-break. În ciuda faptului că  a avut două mingi de meci, Irina a cedat setul și partida s-a dus în decisiv.

S-a mers cap la cap în setul 3, românca reușind să fructifice singura minge de break ivită în decisiv. Irina nu a mai făcut nici o greșeală și a închis meciul, avansând pentru a doua oară în carieră în turul 3 la Wimbledon, după ce a mai ajuns în aceeași fază a competiției și în 2015.

În următorul tur, Begu va da peste una din cele mai în formă jucătoare din  circuit, poloneză Iga Swiatek (9 WTA), care a trecut clar în turul II de Vera Zvonareva (Rusia), cu 6-1, 6-3.

Irina Begu a trecut în turul 1 de o jucătoare venită din calificări

În primul tur, au fost două victorii și 4 eșecuri pentru românce. Irina Begu s-a impus în fața jucătoarei venite din calificări, Katie Volynets, locul 199 WTA, scor 6-4, 7-5, în timp ce Monica Niculescu a cedat în fața numărului 4 mondial, Aryna Sabalenka, scor 1-6, 4-6. Mihaela Buzărnescu s-a înclinat în fața veteranei Venus Williams (41 de ani), după un meci ce a durat 2 ore și 40 de minute, 5-7, 6-4, 3-6.

Vezi și:   Ieri ne-am dublat banii. Azi facem profit cu Supercupa Spaniei

Programul din prima zi de la Wimbledon a fost dat peste cap din cauza vremii nefavorabile, la fel ca și în ce de-a doua zi, când mai multe partide au fost reprogramate. Monica Niculescu a deschis ziua, cu meciul de pe terenul 1, care nu a avut de suferit din cauza ploii, fiind acoperit. Românca trecuse de cele 3 tururi de calificare, dar nu a avut prea multe șanse în fața bielorusei Aryna Sabalenka, numărul 4 mondial.

Primul set a fost la discreția jucătoarei din Belarus, care a avut șansa chiar să încheie la 0 primul act. În cel de-al doilea set, Niculescu a arătat un tenis ceva mai bun, dar cele două break-uri rapide reușite de Aryna au fost suficiente pentru ca actul secund să fie adjudecat la 4. Pentru calificarea în turul 1, Monica Niculescu a primit un cec în valoare de 48.000 de lire sterline.

Buzărnescu a cedat greu în fața americancei Venus Williams

Mihaela Buzărnescu a avut parte de un adversar greu în turul 1 – Venus Williams, multiplă campioană la Wimbledon. Chiar dacă acum e pe locul 111 WTA, americanca s-a simțit mereu bine pe iarba londoneză, acolo unde are 5 titluri.

În primul set, Miki a stat aproape de jucătoare care luna asta a împlinit 41 de ani, ratând 3 șanse de break consecutive la 5-5. Dacă românca nu a profitat de șansele ivite, Venus a închis setul la singurele două șanse de break avute.

În actul secund, Buzărnescu a început cu un break, a salvat apoi alte 3 mingi de break și a închis la 4 setul al doilea. În decisiv, însă, Miki nu a mai arătat deloc jocul din primele două acte, cedând parcă prea ușor serviciul. Venus a ajuns rapid la 5-1,  meciul fiind închis la 3 de către americancă.

Sorana Cîrstea, succes fără emoții

Sorana Cîrstea s-a impus fără emoții în runda inaugurală pe iarba londoneză. Românca a câștigat în minimum de seturi, 6-3, 6-3, contra jucătoarei din Anglia  Samantha Murray, beneficiara unui wild card.

Vezi și:   Meciul României, meciul nostru, al tuturor

Partida a fost la discreția jucătoarei noastre, care, în ciuda unui game cedat pe propriul serviciu, a controlat cu autoritate primul set. Actul secund a fost la fel de solid pentru Sori, care a salvat două mingi de break și s-a impus într-un set tras la indigo.

În turul secund, Sorana joacă azi cu numărul 14 mondial, Viktoria Azarenka.

Ana Bogdan, eșec fără istoric în fața Anastasiei Pavlyuchenkova

Ana Bogdan nu a reușit să-i facă față rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, pierzând categoric în fața numărului 19 mondial, scor 2-6, 2-6. A fost un meci scurt, terminat în mai puțin de o oră. Deși a evoluat bine în primele două ghemuri pe propriul serviciu, românca s-a prăbușit. Un eșec fără istoric pentru Ana Bogdan, la singurul meci pe iarbă disputat în acest an.

La fel de categoric a cedat și jucătoarea cu origini române, Bianca Andreescu, numărul 7 mondial, în fața tenismenei din Franța Alize Cornet, scor 2-6, 1-6. Deși a mai evoluat pe iarbă în această lună, Andreescu a fost de nerecunoscut în fața franțuzoaicei.

Patricia Țig a pierdut și ea în prima rundă

Patricia Țig a fost ultima româncă care a intrat în scenă în turul 1 la Wimbledon. Din păcate, Pati nu a reuși să-i facă față rusoaicei Daria Kasatkina, numărul 35 mondial, jucătoare care este în revenire de formă. Țig a cedat în 3 seturi, 0-6, 6-3, 3-6, într-o oră și 40 de minute.

După un prim set în care nu a reușit să facă nici un ghem, Pati a echilibrat balanța în actul secund, când a arătat un joc mult mai bun și chiar datător de speranțe la o victorie. În decisiv însă, o singură minge de break a făcut diferența în favoarea rusoaicei, care s-a impus cu 6-3.