Emoții pentru Simona Halep în fața unei necunosute

Emoții pentru Simona Halep, în turul 1 la Roland Garros, în fața necunoscutei Mariana Nastasja Schunk (Germania), ajunsă pe tabloul principal din postura de „lucky loser”.

emotii
Captură: eurosport.ro

Partida dintre Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) și Mariana Nastasja Schunk (18 ani, locul 165 WTA) a fost decisă în favoarea româncei, care s-a impus greu în primul set, cu 6-4, după ce a fost condusă cu 0-3 și 2-4.

În setul doi, Halep a fost „executată” cu 6-1 la capătul a 35 de minute de joc, pentru ca în decisiv lucrurile să se schimbe, sportiva din Constanța reușind să-și domine autoritar adversara și să câștige clar setul (6-1) și meciul.

De notat că Nastasja Schunk a ajuns în premieră pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem din postura de lucky-loser, după ce a profitat de retragerea croatei Ana Konjuh.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 86.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Simona Halep – Qinwen Zheng, în turul 2 la Roland Garros

În turul doi la Roland Garros, Simona o va întâlni pe chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA), care, în primul tur, a trecut, scor 6-3, 6-1, de belgianca Maryna Zanevska (28 de ani, 62 WTA).

Halep și Zheng s-au mai întâlnit la începutul anului, în semfinale la Melbourne Summer Set 1, românca reușind să se impună cu 6-3, 6-2.

Simona Halep a câştigat turneul de la Roland Garros în 2018 şi a fost finalistă în 2014 şi 2017.

Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, este programat între 22 mai și 5 iunie, la Paris, Franța.