Dinamo, lider după victoria cu 3-0 împotriva Voluntariului

Dinamo a învins-o cu 3 – 0 pe FC Voluntari și a urcat pe prima poziție a clasamentului. Daniel Pancu, intrat în repriza a doua, a aniversat 20 de ani de la debutul în Liga I.

dinamo - fc voluntari 3-0

Voluntari joacă pe Dinamo, cu o asistenta de doar 3000 de spectatori. Galeria lor e în sectorul oaspețior. Echipa din fosta comună de lângă București joacă acasă tot în „Groapă”.

Meciul începe bine pentru echipa lui Bogdan Vintilă. Vîlceanu a șutat din afara careului, iar Cernyauskas reține în doi timpi (6′).

„Câinii” și-au arătat colții, prima dată, în min. 16. Bizonul a încercat să-l surprindă pe portarul advers, l-a văzut ieșit și, din poziție de centrare, a tras pe poartă, dar Balauru a fost atent. Dinamo domină meciul, iar golul vine în min. 33. Filip recuperează o minge pierdută de Gavrilă și pătrunde în careu. Șutează la colțul scurt și Dinamo are 1-0.

Cu un avantaj de 1 – 0, suporterii dinamoviști sunt mai linștiți și se uită pe telefon la rezultatul meciului Simonei Halep.

Bălan nu reușește să repete isprava din meciul cu Botoșani. Șutează în zid și Dinamo intră în avantaj la pauză.

La pauză, Maftei și Pancu au fugit repede la vestiare, ca să nu-i provoace pe fanii dinamoviști. Vîlceanu nu a fost la fel de înțelept și a intrat ultimul în tunel, uitându-se chiar spre fanii dinamoviști de la tribuna a doua.

Voluntariul, cu Pancu în teren, nu dă semne ca s-ar preda, dar tot Dinamo punctează pe tabela. Fai are o incursiune pe partea stangă, scoate la Matei, care inscrie (53′).

Dinamo face scor de neprezentare 10 minute mai târziu. Gavrilă șutează în blocaj, dar mingea ricoșează la Rotariu. Din câțiva metri bănățeanul o bagă în ațe.

In mintul 82, când Maftei primea îngrijiri medicale, Pancu și Vîlceanu au avut un dialog, de la distanță, cu suporterii de la tribuna a 2-a. Deși meciul era decis, galeria din Voluntari și-a incurajat formația până la sfârșit.

Pancu a făcut un semn aprobator la scandările anti-steliste ale dinamoviștilor, iar aceștia l-au aplaudat. Nu același noroc l-au avut ex-steliștii Vîlceanu și Pârvulescu, înjurați copios.

Cât timp va rămâne Dinamo lider în liga I-a, rămâne de văzut.

credit foto: sportpictures.eu / Răzvan Păsărică