Craiova câștigă acasă la campioana CFR și speră la titlu!

Craiova bate acasă la campioana CFR, cu 3-2, și speră la titlu! A fost, poate, cel mai frumos meci de la reluarea campionatului!

de ce ar merita

Craiova a ajuns la Cluj cu gândul să nu piardă, așa cum declarase înainte de meci Sorin Cîrțu, președintele clubului oltean, și cu speranța de a micșora diferența de 4 puncte care ii despărțea de echipa lui Petrescu.

Oltenii au început meciul foarte bine și au deschis scorul repede, în minutul 10, prin masivul Koljic, printr-un un șut puternic din afara careului, la care Arlauskis n-a avut nici o șansă.

Craiova a menținut un ritm bun în prima repriză, dar forțele din teren au fost relativ egale.

Bineînțeles ca nu puteau să lipsească din peisaj lamentările și nemulțumirile „Bursucului” Dan Petrescu, care, de altfel, a fost avertizat cu un cartonaș galben de către centralul Istvan Kovacs.

Oltenii au avut 2-0, dar CFR a revenit

În repriza a doua, CFR a ieșit mai motivată de la cabine, a controlat jocul și a ținut mai bine de minge, semn că discursul de la pauză al antrenorului Petrescu a avut efect.

Contrar cursului jocului, Craiova a reușit să majoreze diferența la două goluri. Mihăilă înscrie în minutul 56 cu un lob frumos trimis peste Arlauskis, din pasa la limita ofsaidului dată de blondul Ivan.

Jucătorii campioanei au o reacție rapida la golul doi al oltenilor. Cu un șut senzațional din coltul careului, Ciprian Deac plesnește plasa laterala prin interior, iar portarul italian Pigliacelli se vede învins pentru prima oară, în minutul 60.

Dupa această reușită, clujenii își recăpăta moralul și intensifică presiunea la poarta Craiovei. Același Ciprian Deac reușește cu o precizie de lunetist sa pună mingea pe capul lui Vinicius, care înscrie fără probleme, 2-2 în minutul 70.

Craiova bate după golul lui Cicâldău

Când toată lumea se gandea că meciul se îndreaptă spre o remiză, Mihăilă reușește o pasă în adâncime spre Cicâldău, care reușește să preia sub presiune, de lângă Camora, și șutează cu pământul, la colțul lung. Era minutul 88.

Cu 5 etape inainte de final, olteni relansează campionatul. Sunt la numai un punct distanta de adversara ei de azi și visează frumos.