Andreea Mitu poate juca împotriva câștigătoarei de la București!

Andreea Mitu, în vârstă de 23 de ani și numărul 72 WTA, poate juca în turul II de la Gastein contra Annei Karolina Schmiedlova (Slovacia, nr. 44), învingătoare duminică în finala turneului de la București.

Andreea Mitu victorie la Gastein

Mitu a câștigat astăzi partida din primul tur al turneului WTA de la Gastein împotriva austriecei Barbara Haas (19 ani, 307 WTA), 6-1, 6-7 (5), 7-6 (5).

Partida a fost una istovitoare, Andreea Mitu reușind să închidă meciul după exact 3 ore de joc. Românca a luat primul set în 30 de minute, însă a întâmpinat dificultăți în a încheia meciul, pierzând tie-break-ul setului doi. Deznodământul partidei a fost adus tot de un tie-break, câștigat de această dată de Andreea.

Cu victoria de azi, Andreea Mitu s-a calificat în optimile turneului, unde o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Anna Schmiedlova, campioana de săptămâna trecută de la București, și Patricia Mayr, numărul 205 WTA.

La același turneu, Ana Bogdan, numărul 199 WTA, a pierdut în primul tur în fața Marynei Zanevska, numărul 107 WTA, ambele jucătoare venite din calificări.

Credit foto: europafm.ro