Accidentată, Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Indian Wells

Accidentată, Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Indian Wells, după ce a fost învinsă, sâmbătă, în semifinale, scor 6-7 (6), 4-6, de sportiva poloneză Iga Swiatek.

accidentata
Credit: digisport.ro

Meciul dintre Simona Halep (30 de ani, 27 WTA) și Iga Swiatek (20 de ani, 4 WTA) a fost extrem de intens, fiind decis după o oră și 49 de minute de joc.

În primul set, Halep a revenit de la 2-4 la 5-4, dar nu l-a putut închide pe serviciul ei. În tiebreak, Halep a ratat două mingi de set la 6-4, pierzând primul act după ce a cedat patru puncte la rând. Nervoasă, Simona Halep a rupt o rachetă pe teren, fiind avertizată de arbitru.

În setul secund, Simona s-a accidentat la coapsa stângă în game-ul 3, când s-a întins după o minge. A cerut un time-out medical în pauză și a fost bandajată la piciorul stâng.

Chiar și cu probleme medicale, sportiva din Constanța a reușit să întoarcă de la 1-2 la 4-2, dar în final s-a recunoscut învinsă, după ce adversara sa a a revenit formidabil şi a câştigat ultimele patru ghemuri ale setului şi meciul.

Halep și Swiatek au jucat pentru a patra oară

Halep și Swiatek se mai întâlniseră de trei ori, scorul fiind de 2-1 pentru sportiva din România.

Jucătoarea noastră a învins în 2019, în optimi la Roland Garros, scor 6-1, 6-0, şi în 2021, în optimi la Australian Open, scor 3-6, 6-1, 6-4, în timp ce Swiatek s-a impus în 2020, în optimi la Roland Garros, scor 6-1, 6-2.

Pentru calificarea în semifinale la Indian Wells, Simona Halep va primi cu un premiu de 343.985 de dolari şi cu 390 de puncte WTA.

Vezi și:   Mărinimie marca Becali: ar putea să-l lase pe Vintilă să facă o schimbare!

În finală, Iga Swiatek va evolua cu Maria Sakkari din Grecia, locul 6 WTA, care, în penultimul act al competiției a trecut, scor 6-2, 4-6, 6-1, de Paula Badosa din Spania, locul 7 WTA.

Se pot întâlni în Billie Jean King Cup

Simona Halep și Iga Swiatek se pot întâlni peste mai puțin de o lună, în partida Polonia – România din calificările Billie Jean King Cup, programată la Radom, în perioada 15-16 aprilie.

Simona Halep (26 WTA la simplu, 341 WTA la dublu), Elena Gabriela Ruse (57 WTA la simplu, 97 WTA la dublu), Irina-Camelia Begu (72 WTA la simplu, 52 WTA la dublu) şi Monica Niculescu (311 WTA la simplu, 46 WTA la dublu), au fost  convocate pentru acest meci de Horia Tecău, aflat pentru prima oară în calitate de căpitan.

Pe partea cealaltă, căpitanul Dawid Celt a apelat la Iga Swiatek (4 WTA la simplu, 31 WTA la dublu), Magda Linette (62 WTA la simplu, 43 WTA la dublu), Magdalena Frech (88 WTA la simplu, 223 WTA la dublu), Maja Chwalinska (257 WTA la simplu, 278 WTA la dublu) şi Alicja Rosolska (66 WTA la dublu).