A treia medalie de aur pentru David Popovici la Europenele de înot!

A treia medalie de aur pentru David Popovici la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma, în proba de 50 de metri liber.

a treia medalie
Credit: Pagina defacebook FRNPM

După medaliile de aur de la 100 m liber și 200 m liber, David Popovici a triumfat și în finala probei de 50 m liber. Sportivul antrenat de Adrian Rădulescu a oprit cronometrul la 22.22, fiind cu peste jumătate de secundă mai rapid decât ocupantul locului secund, rusul Nikita Chernousov (22.83). Pe cea de-a treia treaptă a podiumul s-a clasat israelianul Martin Kartavi (22.92).

Înotătorul de doar 16 ani se calificase în finala probei de 50 m cu cel mai bun timp din semifinale, 22.75.

Încă o medalie, a patra!

David Popovici încheie competiția de la Roma cu patru medalii. A triumfat în probele de 50 m liber (22.22), 100 m liber (47.30) și 200 m liber (1:45.95), în timp ce, alături de ștafeta masculină de 4×100 m (Mihai Gergely, Ștefan Cozma, Patrick Dinu), a obținut argint (3:19.93). De asemenea, a bătut recordul mondial de juniori în proba de 100 m liber, recordul mondial de juniori la 200 m liber și a obținut cel mai bun timp din 2021, chiar și la seniori, la 100 m liber!

Alți doi români au concurat, astăzi, în finale, la Europenele de la Roma. Bianca Costea a terminat pe locul 5 (25.57), la 12 sutimi de podium, în proba de 50 m liber, în timp ce Vlad Stancu s-a clasat pe poziția a 6-a (8:05.46), în proba de 800 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma s-au desfășurat în perioada 6-11 iulie. România a fost reprezentată în această competiție de 11 sportivi: David Popovici, Denis Popescu, Vlad Stancu, Bianca Costea, Anastasia Bako, Mihai Gergely, Dinu Patrick, Mihai Iacob, Tobias Dumitrache, Ioana Marin, Ștefan Cozma. Aceștia au fost antrenați de Adrian Rădulescu, Eduard Câșlaru, Ovidiu Galeru, Silviu Anastase și Iulia-Cristina Becheru.

Vezi și:   Steaua - Astra, pe ce vă bazați când pariați