Victor Cornea a câștigat titlul la Yokohama, în proba de dublu

Victor Cornea a câștigat titlul la Yokohama, în proba de dublu. Românul și filipinezul Ruben Gonzales s-au impus, scor 7-5, 6-3, în fața cuplului japonez Tomoya Fujiwara/Masamichi Imamura, în finala turneului de tenis challenger din Japonia. 

victor cornea
Victor Vlad Cornea

Favoriți numărul trei, Victor Cornea și Ruben Gonzales au câștigat la capătul unui meci decis într-o oră și 12 minute, după un prim set în care adversarii au condus cu 5-3.

În tururile anterioare, românul și partenerul său filipinez au trecut de S. Shimabukuro / Y. Watanuki, scor 3-6, 7-5, 10-6, iar apoi de doi jucători din România, Nicholas David Ionel și Filip Jianu, scor 6-2, 5-7, 10-6.

În semifinale, Cornea și Gonzales au trecut de de perechea T. Ichikawa / Y. Mochizuki (Japonia), scor 7-6, 7-6.

Pentru succesul de la Yokohama, Cornea și Gonzales au fost recompensaţi cu 3.100 de dolari şi 80 de puncte ATP la dublu.

Cu acest rezultat, Victor a atins un nou maxim al carierei, urcând 9 poziții în clasamentul ATP de dublu, până pe 117.

Victor Cornea are 5 titluri challenger

Component al formației de Cupa Davis a României, Cornea şi-a trecut în palmares al cincilea său titlu challenger.

Jucătorul de tenis român în vârstă de 29 de ani s-a impus de câte două ori la Praga (Challenger 50) şi la Forli (Challenger 80).

------------------------------
Dacă ţi-a plăcut articolul intră în Comunitatea SPORTescu de aici și distribuie-l către prietenii tăi. Poate și ei vor să-l citească. Mulțumim.
----------
Acest articol este proprietatea SPORTescu.ro, fiind protejat de legea drepturilor de autor. Preluarea conținutului se poate face doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articolul respectiv.

LĂSAȚI UN MESAJ

Loading Facebook Comments ...