Turneul Campionilor 2020: lista jucătorilor calificați

Turneul Campionilor la tenis se va desfășura și în acest an la Londra (15-22 noiembrie). În momentul de față, se știe și ultimul jucător care va participa la această competiție.

turneul campionilor
Credit foto: eurosport.ro
  1. Novak Djokovic (Serbia) s-a impus la 4 turnee în acest an: Turneul Master 1000 de la Roma (zgură ), Turneul Master 1000 de la Cincinnati (suprafață dură ), Dubai și,  nu în ultimul rând, a câștigat un turneu de Grand Slam chiar la începutul anului (Australian Open – suprafață dură ). Nole și-a adjudecat prima poziție în ierarhia mondială și în acest an, indiferent de ce se va mai întâmpla până la finalul sezonului.
  2. Rafael Nadal (Spania). Rafa s-a impus pentru a 13-a oară în cariera sa la Roland Garros în 2020 și asta fără să piardă vreun set! El a câștigat și la Acapulco (suprafață dură) și este sfert-finalist la US Open, unde a fost învins de Thiem.

3. Dominic Thiem (Austria). Ne oferă încă o dată confirmarea că este un tenismen foarte valoros, reușind să câștige primul Grand Slam din cariera sa. S-a impus la US Open, unde l-a învins într-un meci maraton pe Alexander Zverev. Austriacul a pierdut finala la Australian Open, învins de Djokovic.

4. Daniil Medvedev (Rusia). A cucerit recent primul trofeu al sezonului: victorie împotriva lui Zverev în finala Turneului Master de la Paris. Rusul a ajuns în semifinale la US Open, învins de Thiem.

5. Stefanos Tsitsipas (Grecia). S-a impus la turneul jucat pe suprafață dură la Marseille, câștigând finala în fața unui alt tânăr jucător, Felix Auger Aliassime. Grecul a reușit și alte performanțe notabile în acest sezon: a ajuns în finală la Dubai, bătut de Nole, a pierdut finala de la Hamburg împotriva lui Andrey Rublev și a fost semifinalist la Roland Garros, învins tot de Novak Djokovic.

Vezi și:   Cine s-a întărit, cine a slăbit, cine ia titlul? Steaua, favorită!

Zverev, progres evident. Calificare logică la Turneul Campionilor

6. Alexander Zverev (Germania). A făcut un an de-a dreptul memorabil și a căpătat o oarecare constanță în joc.

În trecut, n-a avut rezultate notabile la turneele de Grand Slam, însă în acest an a fost foarte aproape de a câștiga US Open, acolo unde neșansa și probabil lipsa concentrării sau a experienței l-au făcut să piardă disputa cu Dominic Thiem. Sashca a fost și semifinalist la Australian Open, dar și finalist la Turneul Masters de la Paris ce s-a disputat recent (învins de rusul Medvedev). Zverev a reușit să se impună în țara natală pe suprafață dură la Turneele de la Koln 1 și Koln 2.

7. Andrey Rublev (Rusia). Un an excelent pentru el, reușind să ridice trofeul deasupra capului de 5 ori: o dată la Hamburg pe zgură și de 4 ori pe suprafață dură: Adelaide , Doha , St. Petersburg și Viena. A fost și sfert-finalist la Roland Garros și US Open și a făcut un sezon foarte bun confirmând forma din anii precedenți.

8. Diego Schwartzman (Argentina). Ultimul calificat la Turneul  Campionilor. El a reușit să joace semifinală la Roland Garros, unde a cedat în 3 seturi în fața lui Rafa Nadal. A jucat finală la Roma, învins de Novak Djokovic, și a fost bătut în ultimul act de Alexander Zverev la Turneul Koln 2. A fost singurul tenismen care a reușit să-l învingă pe Rafael Nadal în acest an pe zgură – la turneul de la Roma.

La Turneul Campionilor vor fi două grupe a câte 4 tenismeni,  iar primii doi din fiecare grupă vor accede în semifinalele competiției.