România joacă tare. Dar cu cine?

România joacă azi un meci extrem de important pentru calificarea la Euro 2016 împotriva puternicei formații a … Cu cine jucăm, frate?

Mihai Pintilii,Vlad Chiriches,Oliver Norwood

Doamnelor și domnilor, dragi cititori și fani, în această seară, în direct și în exclusivitate pe sportescu.ro, vom comenta capul de afiș al acestei runde de calificări la Euro 2016, un adevărat regal fotbalistic și un derby de tradiție: România – Insula Șerpilor… ăăă, pardon, Insula Oilor. Insula Feroilor.

Va fi un meci greu pentru ai noștri, trebuie să-i luăm tare pe băieții ăștia, mai ales că vin și fără căpitan, care nu s-a putut învoi de la serviciu! Nici la televizor nu se poate uita omul în timpul programului!

Ai noștri, profesioniști! S-au pregătit toată săptămâna, sunt gata de luptă. Sânmărtean și Keșeru vin de la arabi, s-au călit în meciurile tari de acolo, iar steliștii… Steliștii cică va fi mai ușor să le dea goluri ăstora din Feroilor, decât meseriașilor din Liga I.

Pe ei, pe mama lor!

O oră și jumătate înainte de start: Legăturile cu fotbalul ale celor din Feroe sunt mai vechi decât bănuiam! Prima minge a ajuns pe tărâm feroez in 1912, în urma unei degajări imprudente a emigranților italieni de pe vasul Titanic ce traversa zona. Din păcate, nimeni de la bord nu a interpretat asta ca un semn de rău augur.

Tata Puiu ne liniștește: „N-are cum să ne pună probleme o echipă cu un singur antrenor secund!”

O oră înainte de meci: Ecuația partidei pare rezolvată! Feroezii ar putea fi scoși din toate competițiile din lipsă de identitate națională! Procurorii DNA au găsit în pereții locuinței lui Vâlcov un certificat de proprietate și un extras CF care atestă că ministrul a cumpărat în urmă cu doi ani insulele!

Întrebat care este obiectivul său în această deplasare de la București, antrenorul feroez a declarat sec: „Am venit să încerc micii de la Cocoșatu'”.

45 de minute înainte de meci: Demonstrație de civism! În locul antrenamentului de acomodare, fotbaliștii feroezi au preferat să se alăture mitingului prin care se cere arestarea lui Dan Șova!

Moise Guran, analist financiar: „După meciul ăsta, prețul de piață al lui Chiricheș ar putea atinge un minim istoric, de sub un milion de euro”.

30 de minute înainte de meci. Cornel Dinu, filosof: mă simt dator să vă ofer această aporie (hăhăhă), “de când n-ați mai văzut o națională formată pe osatura lui Dinamo?”. Ei bine, iată, astăzi depășim idealismul absolut și fenomenlogia practică, pentru a trece la aspecte ontologice. Acest meci este ca un Dinamo – Steaua, și consider că este empiric evident care-i care.

Vezi și:   Stoican după 0-6 cu Debrecen: “Am dominat, mai puțin pe tabelă!”

Jandarmeria a anunțat că a luat toate măsurile pentru acest meci considerat de risc maxim. Suporterul celor din Feroe este recunoscut ca fiind deosebit de turbulent, are alura de războinic viking si adoră să tachineze suporterițele echipei adverse în timp ce consumă bere la galeată.

Lovitură dură primită de Iordănescu înainte de începerea partidei! A fost tradusă telegrama oficială pe care clubul Gençlerbirliği (Turcia) a trimis-o pe adresa FRF în urmă cu două săptămâni: „Vă rugăm să nu ne mai solicitați aprobarea pentru ca jucătorul Bogdan Stancu să se prezinte la reunirea lotului naționalei române. Vă informăm ca la clubul nostru a existat un jucător cu acest nume, dar el s-a retras din activitate în urmă cu aproximativ doi ani și acum dezvoltă o afacere într-un bazar din orașul nostru. Cu respect”.

Sportul ca o fabulă! Fotbaliștii din Insulele Oilor vin în orașul lui Capră. Și totuși, fotbaliștii din Insulele Oilor au poposit pe Arena Lupilor.

5 minute înainte de meci: Cornel Dinu este extrem de agitat la tribuna oficială. Se pare că totul pornește de la o decizie a lui Anghel Iordănescu: „iar l-a lăsat pe bancă pe Andone, așa a făcut și la Campionatul Mondial din America, în ‘84, parcă… Ați văzut și dumneavoastră, Lucescu a fost la lot, dar acum nici măcar rezervă nu-i, și toate astea, vă spun eu, pentru că sunt rapidiști ca și mine”.

Tinandu-i de gat pe Papp si Keseru la intonarea imnului, Adi Popa nu atinge solul cu picioarele.

Ca la fiecare meci oficial, portarul feroez a făcut tămbălau înaintea fluierului de început, pretinzând măsurarea porților, care i se par prea mari!

Rusescu poarta mască, toți adversarii sunt liniștiți, creâand că joacă Bogdan Stancu.

[sociallocker]

Minutul 17: Popa punctează serios în căsuța tehnică la auturi de poartă!

Minutul 21: România deschide scorul după o fază îndelung exersată la antrenament: șut Maxim în bară, apoi mingea ajunge la Keseru, care o înfige în plasă. La antrenori mulți, scheme multe!

„Cu orgoliul rănit, feroezii vor ieși la atac. Astfel, vor crea culoare și îi vom prinde pe contraatac!” – răcnesc secunzii în cor.

Minutul 30 Mare cinefil, tata Puiu sărută întruna poze cu actorul Roger Moore, zis Sfântul.

Vezi și:   Lovitură: Dragomir, preşedinte la UEFA!

Minutul 36 Spectatorii din peluza ploieșteană agită bucați galbene din panourile antiorbire de pe noua autostradă București – Ploiești.

Minutul 40 Așteptăm cu nerăbdare sfârșitul reprizei ca să urmărim reacția lui Gregersen (sic!)

Pauză Meciul este întrerupt de breaking news. Procurorii au descoperit-o în pereții lui Valcov pe Elodia!
Mai mult, extinzându-și căutarile în perete, procurorii au descoperit o încăpere secretă în care vecinul lui Vâlcov făcea sex cu nevasta-sa!

Minutul 46 Pentru meciul din această seară, ai noștri s-au pregătit jucând un amical pe Insula Șerpilor.

Minutul 50 Obișnuit deja cu disputele din Qatar, Keșeru evită duelurile unu-la-unu pentru că jucătorii din Faroe i se par prea reci.

Minutul 55 Se dovedește ca între români și feroezi e o diferență mult mai mică decât între Germania și Brazilia

Minutul 59 Iese Zorro, intră Dodel. Tănase a intrat cu capul sus în teren! Se uită să vadă de unde este scuipat.

Minutul 65 Pentru o clipă am avut emoții: comentatorii TVR îl văzuseră în teren pe Gardoș. S-a dovedit că era tot Chiricheș.

De frica ANAF, Viorel Moldovan notează atent într-un registru intrările si ieșirile din teren.

Minutul 70 Din cauză că n-a știut de trecerea la ora de vară, Dodel Tănase a ieșit în pauză pe teren și a interpretat de unul singur imnul.

Minutul 72 Îngrijorat de diferența de talie față de feroezi la fazele fixe, Tata Puiu face o mișcare tactică de geniu: iese Popa, intra Torje!

Minutul 74 Iese Fero, intră Ez. Fero la ei, e ca Rom la noi.

Minutul 88 Suporterii exultă la final! „Gibraltar, uită-te, ziua ta se apropie!”

[/sociallocker]

Final de meci Partida din această seară demonstrează, dacă mai era nevoie, că nu mai există echipe mici. România reușește surpriza și învinge Insulele Faroe cu 1-0! Siteul uefa.com titrează: Awesome performance for the Romanian squad!

Declarații după meci:
Isăilă, antrenor secund: „Am un oarecare merit in obținerea acestui rezultat. Am insistat pe lânga domnul Iordănescu să-l titularizeze pe Pantilimon, l-am vazut foarte montat toată săptămâna”.

BBC: Jucătorii feroezi dau mâna între ei la sfârșitul meciului și-și rostesc numele.

NBC News: Mai nou, Keșeru e golgheter la fiecare meci în care evoluează.

Acest articol este un pamflet și trebuie tratat ca atare!

Sursa foto: Răzvan Păsărică / sportpictures.eu